7 důvodů proč si nechat vyšetřit ledviny

Funkční ledviny jsou zásadní pro správné fungování celého organismu. Tento orgán má totiž v těle za úkol filtrovat krev, zpětně vstřebávat látky, které pomáhají udržet krevní objem, a vylučovat z organismu škodliviny. Jestliže jsou ledviny poškozené, je nutné odhalit to včas, aby nedošlo k poklesu jejich funkce neboli filtrační schopnosti. K posouzení toho, zdali ledviny fungují správně, slouží biochemické vyšetření krve. Přečtěte si, co vše patří mezi příčiny vleklého poškozování ledvin a jejich funkcí, a je tím pádem důvodem k tomu, abyste si tento orgán nechali pravidelně laboratorně vyšetřit.

1. Máte vysoký krevní tlak nebo zvýšený cholesterol

Vysoký krevní tlak a zvýšený cholesterol poškozují funkci ledvin. Nezřídka jsou tato onemocnění nakonec příčinou jejich úplného selhání. „Vysoký krevní tlak a dyslipidémie neboli zvýšení cholesterol způsobují poškození především filtrační funkce ledvin tím, že snižují průtok krve ledvinami. Ty tak nemohou krev vyčistit a škodlivé látky se v těle začnou pozvolna hromadit,“ vysvětluje MUDr. Ladislav Krajči, CSc. z ambulance SYNLAB.

2. Trpíte cukrovkou či dnou

Diabetes mellitus neboli cukrovka je častou příčinou onemocnění ledvin a nejčastějším důvodem jejich chronického selhání. Permanentně vysoká hladina cukru v krvi totiž poškozuje cévy, včetně těch v ledvinách. „Při onemocnění dnou se v krvi hromadí nadměrné množství kyseliny močové, která kromě zánětlivých projevů na kloubech dokáže tvorbou urátových kamenů v ledvinách postupně významně narušit jejich funkci. Jak cukrovku, tak dnu lze však dnes naštěstí snadno odhalit a léčit,“ říká lékař.

3. Míváte častou infekci močových cest

Opakující se nebo neléčené záněty močových cest zpravidla vedou k zánětu ledvinových pánviček s destrukcí ledvin a poškozením jejich funkce. Pokud touto nemocí často trpíte, nenechte ji dojít až do kritického stádia a navštivte svého praktického lékaře, nefrologa nebo urologa.

4. Dlouhodobě užíváte léky na tišení bolesti

Veškerá léčiva, která tělu podáte, projdou jako součást krve také ledvinami. „Jestliže denně či dlouhodobě užíváte některé léky proti bolesti, jako je Ibalgin či Paralen, bez dohledu lékaře, můžete svým konáním ledviny velmi zatížit, a negativně tak ovlivnit jejich funkci,“ varuje MUDr. Krajči.

5. Nedodržujete pitný režim

Dodržování pitného režimu je pro správnou funkci ledvin stěžejní, a to celoročně. Dospělé osoby by měli vypít alespoň 1,5 l tekutin denně, a to nejlépe ve formě vody nebo čaje. Během horkých letních dnů či při zvýšené tělesné aktivitě je namístě tento objem zvýšit zhruba o 0,5 až 1 litr tekutin, nebo častěji konzumovat ovoce s větším obsahem vody. Jestliže toto množství svým ledvinám nedopřáváte, nemohou fungovat tak, jak mají, a může tak dojít k tvorbě ledvinových kamenů či poškození tohoto orgánu.

6. Trpíte vrozenou vadou močových cest

Vrozené vady močových cest jsou zpravidla odhaleny a vyřešeny již v dětském věku. Tyto jedinci však inklinují k infekcím močových cest a vyžadují trvalou urologickou péči. Pokud do této skupiny spadáte, nezapomeňte proto návštěvy lékaře dodržovat.

7. Protože poškozené ledviny nebolí

K rozpoznatelným příznakům poškození funkce ledvin dochází zpravidla až ve chvíli, kdy se jejich filtrační schopnost sníží na jednu čtvrtinu a návratnost jejich plné funkce již není možná. Až polovina nemocných v terminálním stadiu selhání ledvin tak do, v tomto případě nutného, dialyzačně-transplantačního programu přichází z ulice. Řadu let totiž o svém vleklém onemocnění, či poškození ledvin kvůli zanedbané prevenci neměli povědomí.

Vyšetření alespoň jednou za dva roky

Abyste předešli snižování filtrační schopnosti ledvin či jejich úplnému selhání, měli byste v dospělém věku absolvovat vyšetření alespoň jednou za dva roky. „Cukrovkáři, lidé trpící dnou, vysokým krevním tlakem nebo ti s vrozenými vadami močových cest by měli funkční vyšetření ledvin pro jistotu podstupovat nejméně jednou ročně,“ říká MUDr. Ladislav Krajči, CSc. z ambulance SYNLAB.

V rámci vyšetření vám bude stanoveno množství kreatininu z krve a koncentrace glukózy a albuminu, či přítomnost krve ve vzorku moči. Jestliže je zaznamenáno vyšší množství těchto látek, svědčí pro některé z poškození ledvin. V případě, že na sobě pozorujete pozdní projevy snížené funkce ledvin, jako je únava, bolest hlavy, nechutenství, zvracení, otoky, dušnost a chudokrevnost, navštivte neprodleně lékaře.

Na test si můžete zajít i sami

Chcete si být jisti, že jsou vaše ledviny v pořádku? O jejich vyšetření můžete poprosit svého praktického lékaře či nefrologa. Zajít si na něj však můžete i sami bez objednání. Stačí navštívit kterékoli z 65 odběrových míst společnosti SYNLAB a o vyšetření požádat. Zaplatíte za něj 179 Kč. Pokud chcete mít komplexnější přehled o svém zdraví, vyberte si na www.eshop-synlab.cz jeden ze zvýhodněných balíčků krevních testů, které se zaměřují nejen na ledviny, ale na váš celkový zdravotní stav. Výsledky vyšetření obdržíte zpravidla do druhého pracovního dne. V případě naměření hodnot, které nesplňují normy uvedené na výsledkové listině, neprodleně vyhledejte svého praktického lékaře.

  •  
  •