9 důvodů, proč preventivně vyšetřit játra

Největší vnitřní orgán lidského těla, který zastává mnoho nezastupitelných funkcí. Detoxikuje organismus, vyrábí žluč, převádí živiny ze stravy, čistí toxiny z krve, rozkládá tuky, alkohol a mnohé další. Řeč je o játrech, která jsou v České republice druhým nejčastěji transplantovaným orgánem. Jaterní onemocnění totiž může léta probíhat skrytě a projevit se až v pozdní fázi, kdy je léčba již velmi obtížná. Důvodů častého selhání jater je mnoho, lze mu ale předcházet, a to především zdravou životosprávou v kombinaci s pravidelnou kontrolou jejich stavu krevním testem. Z jakých důvodů byste si na vyšetření měli určitě zajít?

 1. Častá konzumace alkoholu

Podle dat Světové zdravotnické organizace z loňského roku je 900 000 Čechů ohroženo vznikem zdravotních problémů spojených s alkoholem. „Ten, kdo patří mezi časté konzumenty alkoholických nápojů či jiných drog, silně ohrožuje zdraví svých jater. Alkohol játra velmi zatěžuje a může zapříčinit jejich zánět či cirhózu. Problémy mohou způsobit i dvě skleničky denně,“ upozorňuje MUDr. Ladislav Krajčí, CSc. z ambulance SYNLAB.

 1. Nezdravé stravování

Lidé, kteří mají jídelníček postavený z velké části na živočišných a rostlinných tucích, živočišných bílkovinách nebo potravinách obsahujících velké množství cukru, riskují cirhózu a další vážná onemocnění. Stejně tak ti, kteří výrazně koření, smaží a grilují. „Skladba jídelníčku zdraví jater zásadně ovlivňuje. Vysoké množství tuků či cukrů nemohou efektivně zpracovat, a tím dochází k jejich ukládání v těle. Tyto látky se hojně nachází například v čerstvém bílém pečivu, uzeninách nebo sladkostech,“ dodává MUDr. Ladislav Krajčí, CSc.

 1. Kontakt s toxickými látkami

Přestože jsou játra odpovědná za čištění toxinů z krve, nadměrný kontakt s toxickými látkami může poškozovat jaterní buňky. Pokud pracujete s toxickými látkami nebo je často používáte například na zahradě, určitě byste si měli nechat prošetřit stav svých jater a při manipulaci s nimi se co nejvíce chránit. Opatrně byste měli nakládat i s běžnými přípravky proti hmyzu nebo čistícími prostředky na údržbu domácnosti. Mezi nebezpečné toxiny patří například hliník, fluorid, formaldehyd nebo těžké kovy.

 1. Užívání antibiotik nebo jiných léků

„Některé druhy léků mohou vážně ovlivňovat jaterní funkci, a to dokonce i v případě, že je přípravek označený jako přírodní. Vždy si důkladně přečtěte příbalové informace, kde se dozvíte, zda vaše léky játra zatěžují, či nikoliv, nebo jejich složení konzultujte s lékařem,“ radí MUDr. Ladislav Krajčí, CSc. Ohrozit mohou i běžně dostupné léky proti horečce. Pokud se užívají v předepsaných dávkách, jsou bezpečné. Riziko u nich hrozí v případě nadužívání nebo také u lidí, kteří mají játra narušena, například alkoholem. Pokud jste si vědomi toho, že jsou vaše játra jakkoli poškozena, při předepisování léků o tom informujte svého lékaře. Dnešní farmaceutický trh nabízí velkou škálu léčiv, která na játra nemají vliv.

 1. Zkušenost s onemocněním zatěžujícím játra

Nemoci jako žloutenka či mononukleóza způsobují zánět jater a tím dlouhodobě snižují jejich obranyschopnost vůči dalším onemocněním. Pokud jste prodělali některé onemocnění jater, můžete být k vážným jaterním nemocem více náchylní. 

 1. Příjem vysokoenergetické stravy

Vysokoenergetické potraviny, zejména proteinové a sacharidové nápoje, se většinou využívají pro naplnění energetických rezerv před sportovním výkonem či po něm. Konzumace těchto potravin však vede ke steatóze neboli ztukovatění jater. V jaterních buňkách se nahromadí tuk, který může narušit jejich funkci a způsobit i nevratné poškození. 

 1. Cukrovka II. typu

„U lidí s diabetem nejsou játra schopna zpracovávat a produkovat glukózu normálním způsobem, jelikož neumí rozeznat její množství v krvi. U diabetiků se netvoří adekvátní množství inzulinu, ale játra to neví a vycházejí z předpokladu, že tělo potřebuje glukózy více, ačkoliv je její hladina v krvi ve skutečnosti zvýšená,“ vysvětluje MUDr. Ladislav Krajčí, CSc. Kvůli tomu dochází k vyčerpání a selhání jater. Bližší informace o cukrovce jako takové, jejích příznacích a léčbě se dočtete v tomto článku.

 1. Výskyt jaterního onemocnění v rodině

Mezi dědičné jaterní nemoci patří například hemochromatóza nebo Wilsonova nemoc. Tyto choroby v těle shromažďují nadměrné množství minerálů, jako je měď nebo železo, a tím játra zásadně zatěžují.

 1. Játra jsou oknem do těla

Jaterní testy zjistí, zda vám tento orgán funguje tak, jak má. Základní vyšetření vitálního orgánu, jako jsou játra, však může poskytnout i celkový obraz o tom, co se děje uvnitř těla, a poukázat na potíže, které byste jinak neodhalili. Standardně se v rámci něj testuje hladina tří enzymů, které odrážejí stav jaterních buněk či buněk žlučových cest, ALT, AST a GGT. Všechny tři enzymy se v krvi běžně vyskytují v nízkém množství. Naměří-li se vysoká hladina některého z těchto enzymů, je velmi vysoký předpoklad výskytu některého onemocnění jater, případně jiných orgánů těla. Dalším základním parametrem stanovovaným v souboru jaterních testů je hladina bilirubinu, žlutého krevního barviva. Jeho zvýšené množství způsobuje žluté zbarvení kůže a může značit výskyt žloutenky nebo jiných vážných onemocnění.

Jak se na krevní test funkce jater připravit?

Na jaterní test není třeba nijak neobvyklé přípravy. Dvanáct hodin před odběrem krve byste měli pít pouze vodu či neslazený čaj, nejíst a nekouřit.

 Svůj zdravotní stav vždy nejprve konzultujte s lékařem. Na ověření zdravé funkce vašich jater máte jednou za dva roky nárok zdarma, uhradí vám ho pojišťovna. Test provádíme i v našich v laboratořích, stačí bez objednání přijít na kterékoli odběrové pracoviště SYNLAB. Výsledky budete znát do druhého dne.

Tyto testy si také můžete pořídit z pohodlí domova na našem e-shopu www.eshop-synlab.cz

 •  
 •