Loading...
Skip to main content

Aby léto nebylo otrava

Přehled obsahu

Chcete si dovolenou užít na sto procent? Tak pozor na to, co jíte. Hezké a teplé počasí totiž přeje nejen dobré náladě, ale také potravinovým bakteriím, virům a parazitům, kteří se díky vysokým teplotám snáze množí. Všechny tyto mikroorganismy vám mohou způsobit žaludeční a střevní potíže a zhatit tak náhle vaše plány výměnou za polehávání v posteli a vysedávání na toaletě. Jak se nákaze z jídla vyhnout?

 

„Bakterie rodu Salmonella nebo Campylobacter jsou nejčastější příčinou letních střevních potíží. Způsobit je ale mohou i viry a parazité. Do těla si je můžete vpravit nevhodným způsobem skladování potravin, špatnou tepelnou úpravou nebo jejich nedostatečným hygienickým ošetřením.“ popisuje MUDr. Filip Prusík z laboratoře SYNLAB. Mezi nejrizikovější potraviny, které mohou tyto bakterie obsahovat, patří maso, zejména drůbeží, dále pak syrová vejce, majonézy a mléčné výrobky. Pozor si dávejte i na zmrzlinu, zejména na tu, která obsahuje vaječnou složku, nebo na kremrole, ve kterých je našlehaný vaječný sníh.

Projevem onemocnění salmonelózou a kampylobakteriózou jsou bolesti břicha, zvracení a průjem. Někdy je doprovází i zvýšená teplota či horečka. To, jak dlouho budou potíže trvat, závisí na množství zkonzumovaného jídla a množství bakterií v něm. Stav ale ovlivňuje také imunita jedince.

Bolesti břicha může způsobit i nákaza tasemnicí, která byla běžná převážně v minulosti. Používání mrazáků a lepší veterinární dozor tuto nákazu velmi omezil, narazit na ni ale můžete i dnes. Vyskytuje se ve svalech hospodářských zvířat, převážně krav a prasat, a v jejich svalovině zůstává i po porážce.

 

Skladování potravin

Po nákupu potraviny co nejrychleji přendejte do lednice, v níž by se měla udržovat teplota okolo 5 °C. Pokud je maso, vejce, majonéza nebo mléko mimo chladničku déle než dvě hodiny, zvyšuje se riziko přemnožení bakterií neboli infekční dávka. Jestliže vás tedy z obchodu domů čeká dlouhá cesta, použijte pro převoz rizikových potravin chladící tašku vyplněnou ledem, do které nakoupené potraviny přemístíte.

 

Dostatečná hygiena

Při přípravě pokrmů ze syrového masa či vajec si vždy důkladně umyjte ruce mýdlem nebo jinými dezinfekčními prostředky, abyste nežádoucí mikroorganismy nepřenesli na jiné potraviny, které budete zpracovávat následně. Nutné je důkladně umýt i prkýnko, nůž a dřez, a to nejlépe vodou o teplotě alespoň 80 stupňů. Před konzumací řádně očistěte také ovoce a zeleninu, a to i v případě, že odstraníte slupku. Pomocí nože se totiž bakterie mohou snadno dostat dovnitř potraviny. K omytí potravin, které budete jíst syrové, používejte zásadně pouze tekoucí pitnou vodu z ověřeného zdroje.

 

Žádné syrové maso a vejce

Pro předejití nákaze bakteriemi nebo tasemnicí dbejte na správnou tepelnou přípravu masa a vajec. „Maso vždy důkladně propečte, neřiďte se přitom barvou na povrchu, ale tím, zda je hotové uvnitř. V částečně syrovém kousku mohou bakterie či larvy tasemnice zůstat. Řádně tepelně zpracovaná musí být i vejce,“ radí MUDr. Filip Prusík.

 

Nenechávejte jídlo na slunci

Žádné potraviny by neměly být po dlouhou dobu vystaveny slunci a teplému počasí. K jejich zpracování a konzumaci by mělo dojít v co nejkratším čase, jinak riskujete množení bakterií. Při volbě street či fast foodu proto dbejte zvýšené opatrnosti.

 

V zahraničí pijte balenou vodu

Problémy se zažíváním může zapříčinit i pití vody, která má jiné složení než ta, na kterou jste zvyklí. Taková voda může narušit přirozenou mikroflóru vašich střev. Na dovolených v zahraničí si proto do nápojů nedávejte místní led, pijte jen vodu balenou a používejte ji i na vyplachování úst při čištění zubů. I vyplachování ústní dutiny při sprchování může vést ke zkažené dovolené.

 

S nákazou se tělo musí poprat

V běžném případě dokážete otravu jídlem vyléčit sami doma klidovým režimem, vhodnou dietou a doplňováním tekutin a minerálů. Organismus potřebuje přijmout velké množství iontů a jednoduchých cukrů. Nejlépe vám proto pomohou iointové či kolové nápoje. Ze začátku se stravujte pouze piškoty nebo banány. Až se vám mírně uleví, můžete do jídelníčku zařadit i vařené drůbeží maso a bílou rýži.

„Potíže obvykle po několika dnech samy odezní, neměly by však trvat déle než, řekněme, týden. Pokud neustupují nebo jsou velmi intenzivní a akutní, navštivte lékaře. Ten vás vyšetří a vzorek vaší krve či stolice pošle k otestování do specializované laboratoře, kde zjistí, co potíže způsobuje. Dle toho vám poté pomůže s nastavením vhodné léčby,“ uzavírá MUDr. Filip Prusík. Ve vážnějších případech může být pacient i hospitalizován.

 

Toxiny, kterým se bohužel nevyhnete

Některé bakterie vytváří uvnitř potravin takzvané enterotoxiny. Samotné bakterie jsou následně tepelnou úpravou usmrceny, toxiny, které zanechaly, jsou však termostabilní a vaření či pečení vydrží.

Autor

MUDr. Filip Prusík    

Komentáře a odpovědi

Klikněte zde pro přihlášení a přidání komentáře.
Buďte první, kdo se vyjádří