Loading...
Skip to main content

Astma – jak ho léčit a mírnit příznaky?

Přehled obsahu

Astma je chronické onemocnění dýchacích cest, kterým v České republice dle odhadů trpí více než 800 tisíc lidí. Astma má z části dědičný základ, rozvinout se může v důsledku alergie, tělesné námahy či kvůli znečištěnému ovzduší. Nemoc se nejčastěji poprvé projevuje v dětství, propuknout však může i kdykoliv později. Nejlepším způsobem, jak se vyhnout astmatu nebo zmírnit jeho příznaky, je prevence. V léčbě pomůže laboratorní vyšetření, které odhalí alergeny způsobující potíže při dýchání.

 

Vliv mají alergie i stres

„Pacienti, kteří trpí astmatem, mají zanícené a oteklé dýchací cesty, čímž je ztížen průtok vzduchu,“ vysvětluje průběh astmatických záchvatů MUDr. Radka Šedivá z alergologické ambulance SYNLAB. Důsledkem onemocnění je zhoršené dýchání, sípání a suchý dráždivý kašel, který se objevuje zejména po velké námaze nebo v noci.

Astmatické záchvaty mají různé příčiny. Mohou je způsobit různé vnitřní faktory nebo nadměrné vystavení vlivům zhoršujícím dýchání. Za vnější faktory ovlivňující astma lze označit například alergeny jako pyly, plísně, roztoči, alergeny ze zvířat (peří, srst apod.), ale také znečištěné ovzduší či cigaretový kouř. Z vnitřních faktorů má na astma vliv především stres, strach a úzkost.

 

Důležitá je prevence a pravidelná léčba

Nejlepší způsob, jak astma a záchvaty eliminovat, je vyhýbat se alergenům, které vyvolávají alergickou reakci, a tedy i ztěžují průchod vzduchu. Zároveň je dobré nepobývat v oblastech se znečištěným vzduchem, ve kterých se hůře dýchá.

„Pokud vám již bylo astma diagnostikováno, nesmíte léčbu podcenit. Nejdůležitější je brát předepsané léky, a to i ve chvíli, kdy netrpíte obtížemi. Dlouhodobým a pravidelným užíváním léků lze předejít těžkým záchvatům, které ohrožují život,“ uvádí MUDr. Radka Šedivá.

Díky pravidelné a preventivní léčbě výrazně vymizí jak záchvaty, tak i další příznaky astmatu a pacienti se nemusí stranit ani fyzické aktivity. Stále je však nutné pravidelně docházet k lékaři a informovat ho o průběhu nemoci a jejím zhoršení, či zlepšení.

Na pomoc při akutních potížích a záchvatech se pak užívají především betamimetika, léky, které „roztahují průdušky“. Neméně důležitá je také pravidelná léčba inhalačními kortikosteroidy. Ty jsou známé svým protizánětlivým účinkem. Inhalují se v minimálních dávkách přímo do průdušek, díky čemuž se rychle dostaví účinek a zároveň se eliminují nežádoucí účinky, užívat je proto mohou pacienti po dobu několika let bez ohledu na věk. „Inhalátory by měli mít pacienti stále u sebe, aby je mohli použít vždy, když se dostaví záchvat nebo se jim zhorší dýchání,“ doporučuje MUDr. Radka Šedivá.

 

Alergeny odhalí krevní test

Pokud nevíte, jaký alergen vaše zdravotní potíže způsobuje, nechte se vyšetřit. Zajít můžete buď do alergologické a imunologické ambulance  SYNLAB, nebo si rovnou nechat alergeny zjistit z krevního testu jako samoplátce. Vzorek krve vám bez objednání odeberou na kterémkoli odběrovém pracovišti SYNLAB. Výsledky obdržíte do druhého pracovního dne. Svůj zdravotní stav a výsledky konzultujte se svým lékařem, který vám také poradí s léčbou.

Tyto testy si také můžete pořídit z pohodlí domova na našem e-shopu www.eshop-synlab.cz

Autor

MUDr. Radka Šedivá    

Komentáře a odpovědi

Klikněte zde pro přihlášení a přidání komentáře.
Buďte první, kdo se vyjádří