Ať už sportujete denně nebo si jdete jen párkrát do měsíce zaběhat, ovlivňujete tím vnitřní fungování organismu. A to nejen pozitivně. Po fyzické zátěži se tělo zkrátka začne chovat jinak, například se změní spotřeba důležitých látek, které je nutné adekvátně doplňovat. Orgány jako játra, ledviny či srdce jsou více zatěžovány, a pokud se jim nevěnuje dostatečná péče, může dojít k jejich poškození. Pro všechny, kteří rádi sportují a chtěli by si ověřit stav svého organismu, sestavili odborníci z laboratoří SYNLAB speciální balíček diagnostických testů Jsem sportovec. K vyšetření stačí jeden vzorek krve a moči.
Zátěž důležitých orgánů
Po intenzivní svalové aktivitě, jejíž míra je u každého individuální, dochází k zatížení ledvin a jater, protože musí odvést velké množství odpadních látek. Fyzická aktivita je náročná také pro srdce. „Pokud sportovec nedostatečně regeneruje a málo relaxuje, překračuje tak možnosti svého organismu, což může způsobit nevratné poškození ledvin, jater či srdeční svaloviny. K odhalení tohoto opakovaného přetěžování pomohou pouze laboratorní testy,“ upozorňuje MUDr. Marek Antoš z laboratoře SYNLAB.
Která vyšetření by měli sportovci pravidelně podstupovat a k čemu slouží:
- Krevní obraz – Vyšetření krevního obrazu se skládá z několika parametrů. Jedním z nich je například stanovení koncentrace hemoglobinu neboli červeného krevního barviva. „Hladina hemoglobinu odráží schopnost přenosu kyslíku z plic do svalů a při fyzické zátěži může být jeho nedostatek limitující,“ říká MUDr. Jaroslav Větvička z Centra zdravotnického zabezpečení sportovní reprezentace. Z krevního obrazu lze vyčíst mimo jiné i to, zdali netrpíte některou skrytou chorobou krve či zánětlivým onemocněním.
- Hladina cukru, CRP, tuků a cholesterolu – Test hladiny cukru podá informaci o tom, zda nemáte cukrovku, zvýšená hladina CRP zase poukáže na případný probíhající zánět. Kontrolou látkové výměny tuků a hladiny cholesterolu předejdete kardiovaskulárním chorobám, jako je například infarkt myokardu nebo mozková mrtvice.
- Vápník a hořčík – Hladina vápníku je důležitá při diagnostice řídnutí kostí a poruch výživy. Znalostí hladiny hořčíku můžete předejít problémům spojeným s křečemi kosterních svalů.
- Jaterní enzymy – Vyšetření jaterních enzymů je důležité pro posouzení stavu jater, může poukázat na poškození jejich tkáně nebo na onemocnění žlučových cest. „Jedním ze tří zkoumaných enzymů je AST. Ten je v jedné ze svých forem přítomen i ve svalech jako svalový izoenzym, jehož zvýšená hladina může značit také poškození svalstva,“ vysvětluje MUDr. Větvička.
- Bílkoviny a ledviny – Zvýšená hladina bílkovin v moči ukáže poškození ledvin sportovce, které výrazně ovlivňuje nadměrný příjem této látky. Odhalí také případné močové infekce. Součástí vyšetření je i hladina kreatininu, která odráží funkci ledvin.
- Moč – Vyšetření moči může odhalit močové infekce, poruchy funkce ledvin a další onemocnění močového ústrojí.
Adekvátním doplňováním látek k lepším výkonům
Na základě znalosti vnitřního fungování organismu můžete zlepšit své sportovní výkony. Toho lze docílit například adekvátní úpravou stravovacího režimu, ve kterém se zaměříte na doplnění zjištěných chybějících látek, nejčastěji železa a bílkovin. K lepším výkonům vám pomůže také podpora pitného režimu s důrazem na vyváženost a množství přijímaných tekutin.
Kde o vyšetření požádat
Chcete-li mít svůj zdravotní stav pod kontrolou, podávat lepší výkony a předejít možným následkům „nekontrolované“ fyzické zátěže, stačí bez objednání navštívit kterékoliv odběrové pracoviště SYNLAB a požádat o balíček Jsem sportovec. Jeho cena je 490 Kč. Tento balíček si také můžete pořídit z pohodlí domova na našem e-shopu www.eshop-synlab.cz.
Jediné, co potřebujete s sebou, je vzorek ranní moči. Odběr krve podstoupíte ihned na místě. Průměrná doba zpracování výsledků jsou dvě hodiny od doručení do laboratoře, obdržíte je tedy do druhého dne. Jak s výsledky nejlépe naložit vám poradí praktický lékař.