Červenec bez kýchání

Konečně červenec, měsíc letních prázdnin, dovolených a odpočinku, který chcete jistě strávit co nejpříjemněji. Místo vysněného oddychu se ale potýkáte s častým kýcháním, smrkáním nebo kašlem? Možná vám tyto příznaky způsobují aktuálně kvetoucí rostliny, kterými jsou hlavně byliny a trávy.

Ambrózie, heřmánek, chmel, jetel, jitrocel, smetánka lékařská pelyněk, šťovík a rostliny z čeledí kopřivovité a merlíkovité. To je výčet bylin, jejichž pyl se aktuálně víří vzduchem. Vrcholem své kvetoucí sezóny ale nyní procházejí hlavně trávy z čeledi lipnicovité. „V červenci silně bují téměř všechny druhy trav, kvete jílek, kostřava, medyněk, pýr, zůstává i bojínek, lipnice, psárka a srha,“ jmenuje MUDr. Radka Šedivá z ambulance SYNLAB a dodává, že pozadu nezůstává ani kukuřice a kopřiva.

Alergici už si ale odpočinou od řepky či rákosu, jejichž období skončilo se závěrem jara. V červenci také končí sezóna dřevin, dokvétá už pouze lípa a černý bez.

Alergeny odhalí laboratorní vyšetření
Každý, koho trápí příznaky alergie, které jsou podrobně popsané v tomto článku, by měl znát, jaké rostliny jeho problémy způsobují, aby se snažil do kontaktu s nimi přicházet co nejméně a věděl, kdy má započít léčbu.

Pokud jste se s alergickými obtížemi setkali poprvé nebo nevíte, které konkrétní alergeny vám způsobují zdravotní problémy, zjistěte to. Zajděte si na odběr krve, a to buď ke svému alergologovi, nebo do jakéhokoliv odběrového pracoviště SYNLAB, kam můžete dorazit bez objednání. Rostliny, na které jste citliví, odhalí laboratorní vyšetření. Výsledky obdržíte do druhého pracovního dne, nezapomeňte je ale konzultovat se svým alergologem, který vám poradí s vhodnou léčbou.

Tyto krevní testy si také můžete pořídit z pohodlí domova na našem e-shopu www.eshop-synlab.cz

Antihistaminika stále po ruce
Příznaky alergií způsobuje hormon histamin, který se začne při kontaktu s alergenem v těle uvolňovat. S akutním potlačením příznaků vám proto pomohou antihistaminika, léky, které tento hormon utlumí. Ty byste měli mít neustále po ruce. S vhodným výběrem léčiva vám pomůže alergolog. Pobavte se s ním i o dlouhodobé léčbě. Při ní se pacientovi podávají zvyšující se dávky upravených kritických alergenů ve formě kapek, tablet nebo injekcí. Organismus poté začne kritickou látku tolerovat a alergie vymizí.

Jak se pylům co nejvíce vyhnout? 
Až zjistíte, které květiny jsou pro vás kritické, omezte v období jejich květu kontakt s pyly na minimum. „Na výlety do přírody nevyrážejte v poledne, obzvlášť, pokud svítí sluníčko a fouká. Po příchodu domů ihned navštivte koupelnu a opláchněte si ruce a obličej. V horkých letních dnech, kdy není možné spát bez otevřeného okna, používejte čističku vzduchu, nebo si nainstalujte pylové sítě. Odstraňte závěsy, záclony a nábytek s čalouněním, pyl se na nich totiž zachytává. Domácnost udržujte čistou, stírejte často prach, nejlépe vlhkým hadříkem, a vytírejte,“ radí MUDr. Radka Šedivá.

  •  
  •