Chřipka není jen pouhé nachlazení

V chladných měsících se zvyšuje riziko nákazy chřipkou. Jedná se o virové onemocnění s krátkou inkubační dobou. Podle průzkumů jím každoročně onemocní zhruba 10–15 procent světové populace. Nejohroženější skupinou jsou senioři a dlouhodobě nemocní. Řada lidí chřipku stále zaměňuje s běžným nachlazením, chřipka je však daleko závažnějším onemocněním, které může být příčinou dalších zdravotních komplikací. Kromě běžných hygienických opatření je hlavní metodou prevence chřipky očkování, ideálně na podzim, aby si tělo stihlo vytvořit protilátky.

Virus chřipky se šíří kapénkami, tedy drobnými částečkami obsahujícími viry, které se dostávají do těla vdechnutím či skrz oční sliznici. Nejrizikovější je přímý kontakt s nakaženým, nemusí k němu ale nutně dojít. Ve venkovním prostředí virus chřipky dokáže přežívat až 14 dní, z předmětů jako například držadlo v MHD nebo počítačová klávesnice je možné se nakazit i 48 hodin po jejich kontaminaci. Proto je v období chřipkové sezóny důležité dbát na zvýšenou hygienu, zejména si často mýt ruce.

Obvyklé příznaky

Inkubační doba chřipky se pohybuje zhruba mezi jedním až dvěma dny, onemocnění má velmi rychlý nástup. Prvním příznakem bývá horečka (39–40 °C), kterou často doprovází zimnice. Neobvyklé nejsou ani silné bolesti hlavy, často provázené ztuhlostí šíje a světloplachostí. Dalším typickým příznakem bývá nevolnost, zvracení, průjem a nechutenství.

Ačkoliv jde o onemocnění dýchacích cest, potíže jako rýma, pálení v hrdle nebo suchý dráždivý kašel nastupují zpravidla později.

Léčba

U běžné chřipky se nemoc léčí klidem na lůžku, pitím dostatečného množství tekutin a podáváním léků na snížení tělesné teploty. V případě tohoto onemocnění se tedy léčí pouze jeho příznaky. Dostupné protivirové léky působící na chřipku mají omezenou účinnost, používají se především při chřipkových epidemiích, kdy znemožňují virům v dalším množení, pokud se však nepodají do 48 hodin od nákazy, výrazně průběh onemocnění nemírní.

Klid na lůžku je v případě chřipky naprosto nenahraditelný. Přecházením nemoci si navíc můžete zadělat na vážné zdravotní komplikace. Následkem nedoléčené chřipky může být například zánět plic, srdečního svalu, mozku či mozkových blan. Zejména ale může zhoršit průběh již přítomných nemocí, hlavně srdce, a to mnohdy se smrtelnými následky.

Kdo by se měl nechat očkovat

Nejspolehlivější metodou, jak minimalizovat riziko onemocnění chřipkou, je očkování. Nejvhodnější doba pro podání vakcíny je před začátkem chřipkové sezóny, která trvá od prosince do března.

Očkování proti chřipce je důležité zejména u seniorů a chronicky nemocných. Očkovat by se měly nechat osoby starší 65 let, dále osoby s chronickým onemocnění dýchacího systému, srdce a cév, ledvin a jater, cukrovkou a také osoby s nedostatečností imunitního systému. U všech těchto rizikových a zdravotně oslabených skupin jsou náklady na očkování hrazeny pojišťovnou. Očkování se dále doporučuje těhotným ženám, či ženám které plánují těhotenství během chřipkové sezóny, a osobám, které jsou ve styku s rizikovými skupinami, tedy především pracovníkům ve zdravotnictví.

Jak se chránit před nákazou

Zmírnit riziko nákazy chřipkou se dá také dodržováním preventivních opatření. Chřipka je velice nakažlivá a snadno se rozšíří do podoby epidemie. V průběhu chřipkové sezóny, která trvá obvykle od podzimu do jara, se proto doporučuje vyhýbat místům s velkou koncentrací lidí. Myslete také na dostatečnou hygienu, ruce si myjte mýdlem nebo desinfekčními gely a používejte jednorázové papírové kapesníky. Snažte se rukama nedotýkat obličeje, abyste nepřenášeli virus z předmětů, které přišly do kontaktu s nemocným.

Vhodným způsobem, jak předejít nákaze, je celoroční posilování vlastní imunity. Zdravý organismus má větší šanci ubránit se viru než oslabený. Odolnost posílíte vhodnou životosprávou: zvyšte příjem ovoce a zeleniny obsahující vitamín C a dostatečně pijte, především vodu a neslazené čaje, které zvlhčují sliznice. Obranyschopnost organismu se zvyšuje také pravidelnou fyzickou aktivitou či postupným otužováním. Snažte se pobývat na čerstvém vzduchu, doma dostatečně větrejte a dopřávejte si kvalitní spánek. Pokud onemocníte, vyležte chřipku doma a nešiřte ji mezi lidi. Po vyléčení dbejte na dostatečnou rekonvalescenci i v případě, že průběh onemocnění nebyl závažný.

  •  
  •