Co způsobuje záškuby při usínání?

Možná to znáte z vlastní zkušenosti, pomalu se propadáte do spánku a najednou vás probudí spontánní a rychlé trhnutí svalstva. Někdy se přidá ještě pocit, že někam padáte. Co tyto svalové záškuby, které se nejčastěji objevují na nohách, způsobuje?

Odborný název tohoto jevu zní hypnagogický záškub. Úplně do detailu stejně jako stav mezi usínáním a bděním, kdy je nejčastěji zažíváme, prozkoumány nejsou. Odborníci je ale dávají do souvislosti s uvolňováním svalových vláken během usínání. Když spíme, naše svaly jsou relaxované a v klidu. A to i tehdy, když se nám zdá, že jezdíme na kole nebo třeba plaveme. Když se náš mozek ukládá ke spánku, postupně se vypínají nervové dráhy udržující svalové napětí, ale i ty dráhy, které svalové pohyby brzdí. Naše tělo a mozek zjednodušeně řečeno přejdou do spánkového módu. Někdy se ovšem stane, že do míchy během usínání pronikne série vzruchů z uvolňujících se svalových vláken. Mozek na ně v tu chvíli reaguje tak, že pošle elektrický výboj, svaly se stáhnou, a tím vzniká onen záškub, který nás obvykle zcela probudí.

S hypnagogickými záškuby má údajně zkušenost zhruba 70 % lidí, takže se nejedná o nic mimořádného. Jejich frekvence může vzrůstat v případě, že jsme vystaveni stresu, nadměrné emocionální nebo tělesné námaze a někdy také tehdy, když během dne přijmeme vyšší dávku kofeinu než obvykle.

  •  
  •