Letní dovolená s sebou přináší radostné chvíle, ale často i riziko zdravotních komplikací. Na cestách se navíc může stát ledacos, hlavní je být připraven. Než vyrazíte do světa, zkontrolujte si proto nejen zdravotní pojištění, ale také očkovací průkaz – víte, kdy naposledy jste se nechali očkovat třeba proti tetanu, žloutence nebo klíšťové encefalitidě? Nebo jakou máte krevní skupinu? Pokud ne, vhod vám přijdou rychlé laboratorní testy, díky kterým potřebné informace zjistíte. Některým komplikacím ale někdy předejít nelze. Kromě znalosti první pomoci vám v mnoha případech pomůže i dobře vybavená lékárnička. Co do ní patří a na co si dát pozor? Nebo, jak postupovat například při úpalu či úžehu? Čtěte dál a buďte na letošní dovolenou opravdu připraveni.
Máte platné očkování?
Na letní dovolenou se často balíme ve spěchu, může se proto snadno stát, že při všem tom organizování zapomeneme zkontrolovat zdravotní pojištění a očkovací průkaz. Přitom však platí, že základem prevence zdravotních komplikací je mít přehled o svém zdravotním stavu a současně také o očkování. Značná část lidí například neví, kdy naposledy byli očkováni proti tetanu. Infekce z kontaminovaného předmětu se přitom do těla dostane přes ty nejdrobnější odřeniny nebo ranky. Bez lékařské pomoci může končit i smrtí v důsledku zástavy srdce či kolapsu dýchacího systému. Imunita po prodělaném onemocnění nevzniká, nakazit se můžeme opakovaně. Řešení zdravotních komplikací může být v zahraničí, a obzvláště pak v exotických destinacích, problematičtější, než je tomu u nás v České republice. Každý si přitom může nechat otestovat „Protilátky proti tetanu“ – test je dostupný na e‑shopu SYNLAB či bez objednání na jednom z odběrových pracovišť.
Nezapomeňte ani na nepovinná očkování, která jsou do určitých destinací doporučená. Například žloutenka je jednou z nejrozšířenějších nemocí a bohužel číhá po celém světě – nejvíce v Jižní Americe, Austrálii nebo i jižní Evropě. Imunita získaná z očkování by měla vydržet po celý život, imunitní systém každého člověka je ale individuální a protilátky si v závislosti na prodělaných nemocech dokáže uchovat po rozdílnou dobu. Je proto doporučeno si před cestováním do cizích zemí nechat hladiny protilátek v těle otestovat. Na e-shopu či na odběrovém pracovišti SYNLAB jsou k dispozici laboratorní testy „Hladina protilátek proti žloutence typu A“ a také „Hladina protilátek proti žloutence typu B“.
Pokud se letos vydáte spíše na túru do přírody nebo rovnou pod stan, kromě kempingového vybavení byste neměli zapomenout ani na ochranu před klíšťaty – přenašeči lymské boreliózy a klíšťové encefalitidy. Obě onemocnění jsou závažná a mohou končit fatálně. Klíšťata jsou v létě nejaktivnější. Nejúčinnější ochranou proti klíšťové encefalitidě je očkování a následně pravidelné přeočkování po 3 až 5 letech, očkování proti lymské borelióze bohužel stále ještě neexistuje. Vyplatí se ale volit i vhodné oblečení a používat repelenty. Je doporučeno si pravidelně kontrolovat „Hladiny protilátek proti klíšťové encefalitidě“ a v případě jejich nedostatečného množství se nechat přeočkovat.
Lékárnička na cesty
Do kufru si nezapomeňte přibalit i cestovní lékárničku a zkontrolujte data expirace jejího obsahu. U každého se může lišit nejen podle destinace, do které míří, ale také podle jeho individuálních potřeb. Lékárnička by rozhodně měla obsahovat základní léky na bolest, nevolnost a horečku, dále pravidelně užívané léky. V případě tropických destinací nezapomeňte krémy či spreje s ochranným SPF faktorem a účinnou látkou panthenol, repelenty a masti na hmyzí bodnutí. Nesmí chybět ani obvazy, náplasti a antibakteriální gely či ubrousky.
Alergici by si rozhodně měli přibalit léky na alergickou reakci, ať už ve formě tablet, sirupu či krému na kůži. Vhodnou prevencí je pravidelná návštěva alergologie. Pokud tuto sezónu pociťujete alergické reakce na nové alergeny, tedy i ty potravinové, je doporučeno si před cestováním do zahraničí nechat otestovat, o jaký typ alergie by se mohlo jednat. Na „Test alergií ALEX“ lze zajít i bez předchozího objednání na jedno z odběrových míst SYNLAB.
Pro všechny případy je také dobré znát svou krevní skupinu. U vážného úrazu může být kartička s touto informací, vložená v lékárničce či peněžence, pro rychlé ošetření a pomoc klíčová. Pokud svou krevní skupinu neznáte, můžete si před dovolenou zajít na odběrové pracoviště SYNLAB či „Test krevní skupiny" objednat online.
Na co si dát pozor?
Na dovolené může člověk lehce přijít k úrazu. Je proto důležité vědět, jak je správně ošetřit. I když v létě míříte do destinací mimo jiné i za bronzovou pokožkou, pokud nepoužíváte SPF faktor, může nezdravé opalování skončit spálením kůže. V tomto případě dále pokožku nevystavujte slunečnímu záření, postižená místa zakrývejte a pravidelně aplikujte krém či sprej s účinnou látkou panthenol pro úlevu od bolesti.
Vysoké teploty a dusné prostředí mohou vést také k přehřátí organismu a člověku pak hrozí úpal. Pokud nedodržujete pitný režim, dochází k dehydrataci. Mezi příznaky úpalu patří nevolnost, zvracení, bolest hlavy, závratě nebo horečka. Důležité je co nejdříve postiženého přesunout do chladné a větrané místnosti nebo stínu, přikládat na tělo studené obklady a také doplnit tekutiny.
Oproti tomu úžeh vzniká při dlouhém pobytu na slunci bez pokrývky hlavy a často se pojí i s úpalem. V drtivé většině jsou příznaky velmi podobné úpalu, ale mohou se projevit i se zpožděním. První pomoc je stejná jako v případě úpalu, důležité je chladit především hlavu. V případě, že se zdravotní stav nezlepšuje, je potřeba vyhledat pomoc lékaře. Lze mu zabránit například i dostatečným pitným režimem a zdržováním se spíše na stinných místech.