Hladinu vitamínu D by si měli hlídat všichni, především pak vegani

Vitamín D je nesmírně důležitý pro správné fungování celého organismu. V letních měsících lze jeho denní potřebu pokrýt zdravou mírou bezpečného opalování, tato látka se totiž přirozeně tvoří ze slunečního záření. V zimních měsících, kdy se slunce objevuje zřídka, může organismus trpět jeho nedostatkem. Vitamín D lze však naštěstí získat ze stravy. Hojně je obsažen ve vejcích, mléku a mase, problém s jeho deficitem tedy mohou mít hlavně vegané. Ti by ho měli, pro zabránění závažným dopadům nedostatku „déčka“, přijímat formou doplňků stravy. Negativní účinky na organismus má však i předávkování tímto vitamínem, proto je potřeba hlídat si jeho hladinu v krvi.

„Déčko“ má za úkol vstřebávat vápník a fosfor z trávícího systému do krve. Tyto minerály dopravuje do důležitých životních orgánů, ke kostem a zubům, a pomáhá tak k jejich vitalitě. Posiluje také obranyschopnost organismu a je silným ochráncem před nemocemi, a to i chronickými či nádorovými.

Nedostatek vitamínu D tedy může způsobit celou řadu zdravotních problémů, jako je oslabení imunitního systému, měknutí kostí, u dětí křivice nebo u starších žen osteoporóza. „Mezi důsledky deficitu vitamínu D patří zvýšená kazivost zubů, kožní problémy, poruchy imunitního systému, zvýšení rizika vzniku nádorového onemocnění, diabetu a kardiovaskulárních chorob, ochablost svalstva a možný rozvoj autoimunitních chorob, například roztroušené sklerózy. Jeho nedostatek také nahrává neurologickým chorobám, migrénám, epilepsii, alergiím a výrazným poruchám plodnosti,” zdůrazňuje MUDr. Marek Antoš z laboratoře SYNLAB.

Významnou roli hraje vitamín D také u těhotných a kojících žen, pomáhá totiž předcházet předčasnému porodu a promítá se do vývoje kostí plodu.

Jak „déčko“ v zimě nejlépe doplnit?

Vitamín D je možné doplnit do těla ve formě stravy, a to nejlépe živočišného původu. Tato forma „déčka“ se nazývá vitamín D3 a je hojně obsažena v tučných mořských rybách, vejcích či mléčných výrobcích. Vegané, kteří se takovým potravinám vyhýbají, mohou sáhnout po žvýkacích tabletách. Ty se poměrně snadno vstřebávají a představují pro ně nejlepší cestu k doplnění vitamínu D v dostatečném množství.

Déčko je možné získat i z rostlin, hovoříme poté o vitamínu D2, ten je však pro docílení adekvátní hladiny nutné užívat v mnohem vyšších dávkách a jeho vstřebávání velmi zatěžuje organismus.

Hladinu vitamínu D odhalí krevní test

Předejít závažným zdravotním problémům spojeným s nedostatkem, ale i předávkováním vitamínem D, lze díky laboratornímu testu krve, který odhalí jeho aktuální hladinu v organismu. Požádat o něj můžete na odběrových pracovištích SYNLAB nebo u svého praktického lékaře. Na základě výsledků pak vitamín adekvátně doplníte nebo naopak zregulujete jeho příjem. Tento test si také můžete pořídit z pohodlí domova na našem e-shopu www.eshop-synlab.cz.

„U velkého nedostatku je vitamín D vhodnější doplňovat v nižších denních dávkách 1 000 IU/den, oproti vysokým dávkám za delší časové období, hrozí totiž předávkování. Vysoké dávky vitamínu D narušují metabolismus vápníku a fosforu, což vede až k poškození srdce a ledvin. Předávkování se neprojeví hned, ale postupně může vést k dehydrataci, zácpě, bledosti, zvracení, velké žízni, nadměrnému močení, podrážděnosti, slabosti a ubývání na váze,” vysvětluje MUDr. Marek Antoš. S adekvátní denní mírou příjmu „déčka“ kvalifikovaně pomůže lékárník.

V létě patnáct minut na slunci

Působením slunečního záření obyčejně dochází v pokožce k přirozené tvorbě vitamínu D v dostačující míře. Tímto způsobem se vitamínem D rozhodně nelze předávkovat. Ochranné krémy a opalovací prostředky množství vytvořeného vitamínu D snižují, stejně jako časté koupání, zahalování těla nebo vysušená pokožka u starších osob. Mezi dostatečným sluněním a ochranou proti negativním vlivům slunečního záření je vždy třeba najít rozumnou hranici. „Pokud bychom se chtěli chránit před škodlivým vlivem UV záření a vystavovali se slunci pouze ráno a večer, kdy jsou paprsky méně silné, vitamín D tělu zrovna moc nedodáme. Lidský organismus potřebuje k vytváření vitamínu D především UVB záření, které se k nám při zatažené obloze vůbec nedostane. Intenzivní, ale krátké denní opalování na přímém slunci mezi desátou a šestnáctou hodinou po dobu patnácti minut je pro dostatečnou tvorbu vitamínu D ideálním řešením,” uzavírá MUDr. Marek Antoš z laboratoře SYNLAB.

  •  
  •