IgA, IgM, IgG – jak se v protilátkách proti koronaviru vyznat?

Všichni už chceme žít své normální životy – chodit do práce, navštěvovat rodinu, zajít si na večeři nebo do kina.  Přestože ochranná opatření postupně končí, koronavirus nezmizel, pořád tu s námi je. To v lidech logicky vyvolává otázky – nepřišel jsem s virem do kontaktu? Měl jsem ho, nebo ne? Navíc, velká část těch, kteří s ním do kontaktu přišli nákazu prodělala bezpříznakově. Přirozená lidská zvědavost nás vede k potřebě znát na tyto otázky odpovědi – nikdo nechce ohrozit své nejbližší okolí.

Proč potřebujete znát hladinu protilátek?

SARS-CoV-2, jak zní celé jméno tohoto koronaviru, je relativně nový virus, ale přesto už o něm něco víme. Jako první napadá sliznici – a často se stane, že tam také jeho cesta tělem končí. Organismus si s ním poradí, vytvoří se protilátky a dále do těla se nedostane. V opačném případě virus dále pokračuje v těle a v kritických případech může napadnout například plíce. Závažnější průběh nemoci hrozí u starších pacientů a u pacientů s oslabenou imunitou, díky které nemá tělo sílu s koronavirem bojovat.

Trvá to až 10 dní, než se objeví symptomy, ale nejčastěji to je v průměru 5–6 dní od nákazy. Mezi ty nejčastější patří kašel a vysoká horečka. Přibližně v této době na virus reaguje organismus a začne vytvářet protilátky. Zjištění jejich přítomnosti je tak důležité pro včasné odhalení nákazy.

Kdo se má v těch protilátkách vyznat

V těle se nám mohou objevit tři třídy protilátek proti koronaviru – imunoglobuliny A, M a G (IgA, IgM a IgG).

IgA protilátky se vytvářejí na sliznici dýchacích cest a v tělních sekretech. Pokud vám výsledek testu prozradí, že máte jen tento druh protilátek znamená to, že se nákaza nedostala dále do těla. V takovém případě se doporučuje test po 7 dnech zopakovat, aby se nepokračování nákazy potvrdilo.  Anabela Čížková, vedoucí laboratoře Synlab k tomu pro deník Metro řekla: „Ten, kdo covid-19 prodělal bezpříznakově nebo jen s mírnými příznaky, může mít pozitivní pouze tyto IgA slizniční protilátky. Zbylé dvoje, tedy IgM a IgG se nevytvořily, protože se virus dále do těla nedostal.“

Přítomnost IgM protilátek v krvi ohlašuje probíhající infekci. Tvoří se zhruba osmý den od objevení příznaků a časem úplně vymizí (cca do 20. – 30. dne od nákazy).

Pokud vám v krvi najdou pouze protilátky IgG, znamená to, že jste se nákazou setkali v minulosti. Tyto protilátky se totiž v těle udrží mnohem déle (až několik měsíců).

Nejlepší je tedy nechat si změřit kompletní sadu protilátek, protože tento test zachytí celý cyklus nemoci. Nezapomeňte ani na konzultaci se svým ošetřujícím lékařem, se kterým byste se měli v případně zjištění přítomnosti protilátek poradit o dalším postupu.

Co pro to můžete udělat? Kam přijít?

Hladinu protilátek koronaviru SARS-CoV-2 vám bez čekání změříme ve všech odběrových pracovištích SYNLAB. Nemusíte se ani objednávat, stačí přijít a domluvit se, který typ testu chcete. Cena testu začíná na částce 430 Kč podle toho, které protilátky chcete zjistit. Výsledky dostanete do druhého dne. Tento test si také můžete pořídit z pohodlí domova na našem e-shopu www.eshop-synlab.cz.

V případě pozitivního nálezu protilátek doporučujeme provést ještě PCR vyšetření na SARS-CoV-2 po konzultaci s vaším praktickým lékařem. Více informací o tomto vyšetření najdete na našich stránkách.

  •  
  •