Loading...
Skip to main content

Jak se bránit inhalačním alergenům

Přehled obsahu

Při alergickém onemocnění je obecně nejvhodnější prevencí vyloučení kontaktu s alergeny. V případě inhalačních alergenů to může být poměrně obtížný úkol, šíří se totiž vzduchem a vyskytují se venku i v domácnosti, některé dokonce celoročně. Potíží většiny alergiků navíc je, že jsou přecitlivělí na více alergenů zároveň. Někdy tak bývá složité rozeznat pravou příčinu příznaků. V takových případech může být spolehlivým ukazatelem rozbor krve. Následně je vhodné dodržovat určitá preventivní opatření a kontakt s alergeny díky nim téměř vyloučit, či alespoň významně omezit. Konkrétní doporučení se liší podle typu alergenu, jedno je ale spojuje: pravidelný a důsledný úklid domova.

 

Alergie je přehnaná a nepřiměřená reakce imunitního systému na látky, se kterými se běžně setkáváme v našem prostředí. Zatímco většině populace kontakt s potenciálními alergeny nezpůsobuje žádné obtíže, přecitlivělým jedincům může vyvolat spektrum alergických reakcí od banální rýmy až po život ohrožující anafylaktický šok. Hlavní charakteristikou inhalačních alergenů je přenos vzduchem a vstup do organismu skrze dýchací cesty. Mezi obvyklé potíže způsobované vzdušnými alergeny patří alergická rýma, zánět spojivek a průduškové astma.

 

Roztoči

Roztoči jsou okem neviditelní drobní živočichové, kteří žijí v bytových textiliích, jako jsou koberce, záclony, deky, čalounění, plyšové hračky a ložní prádlo, kde se jim daří jednoznačně nejlépe.

Problémy nezpůsobují samotní roztoči, ale jejich trus, kterého tito živočichové za svůj život vyprodukují až 200× více, než sami váží. Základem prevence je praní povlečení jednou za dva týdny při teplotě šedesát stupňů Celsia, která roztoče ničí. V případě alergie na roztoče je vhodné rovněž odstranění koberců, záclon a závěsů z bytu, pravidelné venkovní větrání lůžkovin a důsledný úklid. Vyplatí se i čistička vzduchu. Existují také speciální protiroztočové povlaky, které jsou díky hustě tkaným mikrovláknům nepropustné pro roztoče i jejich trus.

 

Plísně

Alergenní typy plísní se vyskytují v domech, bytech i exteriérech. Problematické jsou zejména druhy vláknitých plísní, které při růstu produkují spory. Tyto spory se pak šíří vzduchem, přičemž spory venkovních plísní se do vzduchu uvolňují z hlíny při zemědělských pracích a z tlejícího listí, takže jejich výskyt je čistě sezónní. Domovní plísně se naopak objevují celoročně, a to především v nesprávně odvětrávaných a nedostatečně vytápěných bytech a domech. Plísním se také daří v koupelnách, sklepích, odpadkových koších, květináčích nebo ve špatně udržovaných akváriích a klimatizacích.

Nejlepším protiplísňovým opatřením je odstranění příčin jejich vzniku, tedy především důsledné odvětrávání obytných prostor včetně používání digestoře v kuchyni a větracího zařízení v koupelně. Pomáhá i dostatečné vytápění všech místností. Další možností je použití fungicidů, které plísně usmrtí a na nějakou dobu zabrání jejich návratu.

 

Pyly

Pylová zrna jsou sezónním alergenem. U nás se mohou v ovzduší vyskytovat od února do konce října, přičemž jednotlivé druhy pylů se ve vzduchu obvykle pohybují jeden až čtyři měsíce v roce. Alergici mohou kontakt s pyly omezovat dodržováním několika jednoduchých zásad. Výlety do přírody je vhodné plánovat podle počasí a denní doby, pylová zrna se totiž ve vzduchu nejlépe šíří v poledne za slunného a větrného počasí. Po příchodu domů je pak důležité se osprchovat a vypláchnout si nos.

Určitě také pomůže pravidelná péče o zeleň ve vašem okolí, zanedbané plochy jsou totiž velkým zdrojem pylových zrn plevele. Sekání trávy by měli alergici ale radši nechat na ostatních. Pokud to není možné, měli by se alespoň vybavit respirátorem, ochrannými brýlemi a oblečením, které zakrývá celé tělo.

V domácnosti by měly v ideálním případě chybět záclony, závěsy a nábytek s čalouněním. Pomáhá také častý úklid včetně stírání prachu na vlhko a luxování, omezení větrání na dobu po dešti a umístění čističky vzduchu do ložnice.

 

Zvířecí alergeny

Oproti všeobecně sdílenému přesvědčení se tyto alergeny nenachází přímo v srsti zvířat. Ta ve skutečnosti slouží pouze jako přenašeč alergenů, které jsou v závislosti na konkrétním zvířeti obsaženy zejména v moči, slinách, peří a krvi.

V Česku je nejčastější alergie na psy a kočky, protože právě s nimi přicházíme nejvíce do styku. Vhodným opatřením v případě alergie na jedno z těchto dvou zvířat je opět pravidelný a důkladný úklid domova, omezení koberců, záclon a závěsů, a používání čističky vzduchu.

Důležitá je rovněž péče o zvíře samotné. Nejúčinnější je ošetřování srsti speciálním čistícím přípravkem, který neutralizuje alergeny. Pomáhá také pravidelné koupání zvířete a vyčesávání jeho chlupů.

Nevíte, jaké alergeny vám způsobují potíže? Nechte se vyšetřit na alergologické a imunologické ambulanci!

Komentáře a odpovědi

Klikněte zde pro přihlášení a přidání komentáře.
Buďte první, kdo se vyjádří