Zima se chýlí ke konci a teploty pomalu rostou. Začíná jaro a s ním přicházejí i první sluneční paprsky, probouzející se příroda a příslib pozitivní nálady. Pro mnohé to ale kromě krásného počasí může znamenat i propuknutí alergií či jarní únavu. Na jaře začínají být aktivní i klíšťata a lidé pracující na zahradách mohou být ohroženi tetanem i z obyčejného plení záhonů. Připravte se na jaro a nevynechejte letos v rámci prevence jednoduché laboratorní vyšetření a užijte si jaro naplno a ve zdraví.
Alergie vám nemusí znepříjemňovat život
S probouzející přírodou se vzduchem začíná šířit i velké množství alergenů, které se dostávají do organismu skrze dýchací cesty. Podle údajů Všeobecné zdravotní pojišťovny trpí nějakou formou alergie 2 miliony Čechů.[1] Nejpočetnější skupina alergiků je náchylná na pyly břízy a trav, které jsou rozprášené v ovzduší především od března do května.
Při alergii je imunitní systém přecitlivělý na látky, které se kolem nás běžně vyskytují. U většiny lidí styk s těmito látkami nezpůsobuje žádné zdravotní komplikace, u řady lidí ale může vyvolat spektrum alergických reakcí. Nejčastěji se jedná o kýchání, rýmu, kašel, dušnost, bolest hlavy a také svědění očí, uší a krku. Dále může docházet k otokům kůže, ekzémům, při požití alergenu i ke zvracení či častému průjmu. V krajních případech může jít i o reakci, která dotyčného ohrožuje na životě.
Medicína pokročila a díky tomu jsou na trhu již dostupné krevní testy, kterými lze odhalit velké množství alergenů. Jako samoplátce můžete bez objednání zajít do odběrového centra SYNLAB nebo si balíček „Test alergie ALEX“ zakoupit na e-shopu SYNLAB laboratoře. Je důležité vědět, na co přesně je člověk alergický, aby mohl podstoupit správnou a účinnou léčbu. Laboratorní test dokáže odhalit nejen potravinové, inhalační a zvířecí alergeny, ale také hmyzí jed a další alergeny. Výsledky je vždy nutné interpretovat lékařem v souvislosti s klinickými obtížemi. K následné léčbě příznaků alergie se poté nejčastěji používají antihistaminika potlačující projevy alergie, a to ve formě tablet či kapek, dále pak lokálně působící léky jako kapky do očí či do nosu. Kauzální léčbou alergií je pak desenzibilizační léčba vakcínami, které jsou dostupné ve formě injekcí, tablet či kapek.
Předejděte jarní únavě
Zima je pro lidský organismus náročným obdobím, ve kterém si tělo žádá větší přísun energie, živin, vitamínů a minerálních látek. Navíc nízké teploty a málo slunečních dnů, které zapříčiňují nedostatek vitaminu D v těle, přispívají k větší únavě organismu. Při nízkých teplotách se nám navíc nechce ven, a tak máme méně pohybu na čerstvém vzduchu. To se může opět projevit únavou, malátností, špatnou náladou nebo jejími častými změnami. Mohou se přidat i bolesti hlavy, kloubů a svalů. S jarem pak na dveře mnohdy klepe nejen příjemné počasí, ale i jarní únava doprovázená psychickou i fyzickou únavou a oslabení organismu.
Svůj podíl na únavě mohou mít také nízké hodnoty železa v krvi. Naše tělo si nedokáže železo vytvořit samo, a proto je přímo závislé na příjmu ze stravy. Železo v těle okysličuje orgány a buňky a zároveň tak zásobuje celé tělo energií. Jeho nedostatek na sobě člověk nemusí dlouhou dobu pociťovat nebo si příznaky nespojuje právě s tímto nedostatkem v těle. Nejčastěji se projevuje již zmíněnou únavou a slabostí, dále pak může jít o lámání nehtů, vypadávání vlasů, popraskané koutky úst či jiné záněty sliznice dutiny ústní. Čím dříve se u člověka deficit železa objeví, tím lépe lze předejít případným potížím. Jedinou cestou, jak hladinu železa v organismu zjistit je pravidelný test krve. Nedostatkem železa trpí především ženy vlivem menstruace, pak v období těhotenství či kojení, hlídat si jeho množství v krvi ale mohou všichni pomocí jednoduchého vyšetření „Zjištění zásob železa v organizmu“ na SYNLAB e-shopu. Na vyšetření si lze také zajít kdykoli bez objednání do odběrových pracovišť SYNLAB.
Pozor, na co narazíte při procházce přírodou
Procházky přírodou jsou na jaře velmi oblíbenou aktivitou. Občas se ale může stát, že si z nich odnesete více než jen čerstvý vzduch v plicích. Klíšťata se vyskytují všude v přírodě, nejčastěji v lesích, vysoké trávě, ale i v městském parku. Měli byste tak na ně dávat pozor a před vycházkou učinit preventivní opatření. Nakažená klíšťata se stávají přenašeči velmi nebezpečné klíšťové encefalitidy, a to již po dvou hodinách po přisátí. Tento virus napadá centrální nervový systém člověka, způsobuje tedy zánět mozku a mozkových blan. Onemocnění může ve výjimečných případech končit smrtí, častěji se však objevují trvalé následky jako obrna, porucha spánku, soustředění či paměti.
Nošením dlouhých nohavic a stříkáním se repelentem možná může klíšťata odradit, nejúčinnější ochranou proti samotnému onemocnění je však očkování. Protilátky vytvořené po vakcinaci vydrží v těle tři až pět let. Vakcína je rozdělena do tří dávek, mezi první a druhou dávkou by mělo být rozmezí tří měsíců a mezi druhou a třetí dávkou pak rok. Nejlepší čas na naočkování proti klíšťové encefalitidě je zima, kdy nejsou klíšťata aktivní.
Nelze předem určit, jak dlouho protilátky v těle vydrží, je proto dobré pravidelně hlídat jejich množství v těle. Výsledky laboratorního testu „Hladiny protilátek proti klíšťové encefalitidě“ jsou z pravidla k dispozici do 7 dnů od testování. Pokud se prokáže, že je hladina nízká, doporučuje se po domluvě s praktickým lékařem podstoupit přeočkování pro snížení rizika nákazy.
Tetanus číhá i při plení záhonu
Teplé počasí po dlouhé zimě vybízí také k pobytu na zahrádkách a zvelebování je plením záhonů. Ale i u sázení květin může člověk onemocnět. Stačí jedno malé škrábnutí v kombinaci s hlínou ze záhonu a do těla se vám dostane původce tetanu. Jedná se o nebezpečné infekční onemocnění způsobené bakterií, která se běžně vyskytuje primárně v půdě a po prostoupení otevřenou ránou produkovaný toxin zasahuje nervový systém. K projevům infekce dochází 3. až 30. den po nákaze a patří mezi ně svalové křeče, zpočátku žvýkacích obličejových svalů, postupně šíje, zad a oblasti břicha. Bez lékařské pomoci končí nákaza tetanem zpravidla smrtí v důsledku zástavy srdce nebo kolapsu dýchacího systému.
Naštěstí proti infekci tetanu existuje očkování, které je v České republice hrazené státem a pro děti do 18 let je povinné. První očkování probíhá ve třech dávkách, které kojenec dostane v prvním roku života. Přeočkování by mělo probíhat v intervalu 10–15 let. V dospělosti je očkování doporučené, a proto si na něj každý musí myslet sám. Vzhledem k dlouhým intervalům mezi očkováním někdy na potřebu přeočkování můžeme zapomenout. Proto je dobré si na začátku jara nechat udělat laboratorní vyšetření „Protilátky proti tetanu". Z výsledků zjistíte, zda je potřeba podstoupit přeočkování či máte v těle dostatečné množství protilátek. Poté se už nebudete muset strachovat, pokud se při sázení růží škrábnete.
V rámci osvětové kampaně „CukrOFFka – nedovolte diabetu 2. typu ovládnout váš život“ na Zdraví národa jsou na e-shopu SYNLAB či bez objednání na odběrových pracovištích zvýhodněné ceny na test cukru v krvi, hladiny vitamínu D a železa.
[1] https://www.vzp.cz/o-nas/aktuality/pocet-alergiku-mirne-stoupa-jen-na-lecbu-alergicke-rymy-vzp-loni-vynalozila-temer-115-milionu-korun