Loading...
Skip to main content

Jak správně vytáhnout klíště?

Přehled obsahu

S příchodem teplejších měsíců se po zimě probouzí klíšťata, a tím opět roste riziko nákazy některou ze závažných nemocí, jež přenášejí. Nejčastěji se jedná o lymeskou boreliózu a klíšťovou encefalitidu. Když na sobě přisáté klíště odhalíte, nejdůležitějšími faktory jsou čas a správný postup při odstranění parazita – nesprávnou manipulací si totiž můžete přivodit infekci. Klíštěte je nutné se zbavit co nejdříve, virem klíšťové encefalitidy se můžete nakazit již po dvou hodinách od přisátí. Při podezření na infekci případné onemocnění potvrdí, nebo vyvrátí laboratorní test krve.

 

Dodržujte preventivní opatření

V první řadě je důležité myslet na prevenci. Do přírody volte raději světlé oblečení, na kterém je klíště lépe viditelné, a pamatujte na dlouhé nohavice, rukávy a plnou obuv. Oděv i kůži přestříkejte repelentem. Při výběru ochranného prostředku dbejte na to, aby byl účinný nejen proti hmyzu (broukům a komárům), ale i proti klíšťatům, a aby byl odolný proti vlhku a potu.

Žádné preventivní opatření ale bohužel nezaručí před klíšťaty úplnou a stoprocentní ochranu. V každém případě se tak po návratu z přírody důkladně prohlédněte.

 

Kde hledat klíšťata

Klíšťata mají v oblibě zejména vlhčí části těla, jako jsou podkolenní a loketní jamky, podpaží či intimní partie. Zakousnout se však mohou i jinam, například do hlavy.

Zároveň je nutné mít na paměti, že klíšťata se nevyskytují pouze v lesích či na loukách, přisát se na vás můžou i na zahradě, kde není nijak vysoká tráva. Lidé, kteří často navštěvují lesy, louky či lesoparky, by měli zvážit očkování proti klíšťové encefalitidě.

 

Žádné točení ani dušení

Klíště zvládnete odstranit sami, za lékařem se vydejte v případě komplikací. Nezakapávejte klíště krémy ani olejem, ty jej pouze přidusí, a pak může vyvrhnout obsah svých střev do rány, čímž se zvýší riziko nákazy.

Nejprve je nutné místo se zakousnutým klíštětem postříkat desinfekcí. K vytáhnutí nepoužívejte holou ruku. Ideální je pinzeta, kleštičky na klíšťata či speciální karta, která se prodává v lékárnách. Vybranou pomůckou pak klíště jemně, ale zároveň pevně a co nejblíže kůži uchopte a vytáhněte jej. Vyvarujte se vyviklávání a kroucení. Úkon by měl být rychlý. Ranku je pak nutné vydezinfikovat.

Po vyndání klíště nikdy nerozmačkávejte, hrozí riziko, že byste se dostali do kontaktu s nakaženými vnitřnostmi. Zabalte jej do ubrousku a spalte nebo spláchněte. Pokud se vám klíště nepodařilo vyndat celé a jeho přední část zůstala v ráně, vyhledejte lékaře.

Ranku je doporučeno sledovat po dobu následujících tří až čtyř týdnů. Není nijak neobvyklé, že se v místě objeví malá červená skvrnka. Zpozorněte však, pokud se začne zvětšovat nebo pokud se uprostřed objeví bledší flíček. V takovém případě je nutné okamžitě vyhledat lékaře. Z toho důvodu je praktické si datum a místo zapsat. Za měsíc už člověk neví, kde to klíště vlastně bylo…

 

Jak poznám, že mě klíště nakazilo?

Pokud na sobě pozorujete některé z příznaků klíšťové encefalitidy či lymeské borreliózy, jako jsou bolesti svalů, kloubů, zvýšená teplota, únava, nechutenství či otoky lymfatických uzlin, navštivte co nejdříve svého lékaře. Ten vám společně s vyšetřením nechá odebrat krev a pošle ji na otestování do laboratoře. Právě laboratorní diagnostika je jediným spolehlivým způsobem, jak zjistit, zda u vás nemoc probíhá.

Pokud vás zajímá více k lymeské borrelióze a klíšťové encefalitidě, přečtěte si také tento článek.

Komentáře a odpovědi

Klikněte zde pro přihlášení a přidání komentáře.
Buďte první, kdo se vyjádří