Je váš organismus fit? Řekne vám to test krve a moči

Cítit se dobře nemusí znamenat být skutečně zdravý. Zprávu o tom, jestli je ve vašem organismu vše v pořádku, vám může dát laboratorní rozbor krve a moči. Některé nemoci, často závažné, mohou probíhat dlouhou dobu skrytě a projeví se až ve chvíli, kdy už je na jejich léčbu příliš pozdě. Další neviditelný problém může být špatný stav některých životně důležitých orgánů, jako například jater či ledvin. Pro všechny, kdo se zajímají o své zdraví, chtějí znát své hodnoty a mít jistotu, že nic nezanedbali, sestavil tým odborníků laboratoří SYNLAB balíček diagnostických testů Jsem fit. Zahrnuje vyšetření všech základních ukazatelů zdravotního stavu a nejdůležitějších orgánů. K diagnostice stačí pouze jeden vzorek krve a moči.

Na základní vyšetření krve a moči má každý nárok jednou za dva roky na preventivní prohlídce u praktického lékaře. Vyšetřuje se při nich hladina cukru či cholesterolu a tukových látek v krvi, další testy lékař provádí pouze v případě podezření na některé onemocnění.

Dva roky jsou však dlouhá doba, během níž se v těle může odehrávat spousta věcí, které navenek nemusí být vidět ani cítit. „Vyšetření základních parametrů vypovídajících o stavu organismu se u osob starších 40 let doporučuje jednou ročně. Vhodné je ale také, pokud dojde k náhlé změně zdravotního stavu, a to například po intenzivní fyzické zátěži s následnou přetrvávající únavou či po dlouhodobém trvání běžného onemocnění, jako je nachlazení, rýma a kašel,“ říká MUDr. Marek Antoš z laboratoře SYNLAB. 

Co patří mezi základní ukazatele zdravotního stavu a co nám tyto parametry poví?

Krevní obraz odhalí nemoci krve

Výsledky vyšetření krevního obrazu vám poskytnou informace o počtu a velikosti červených a bílých krvinek, krevních destiček a množství hemoglobinu v krvi. Na základě těchto údajů lze odhalit skrytou chorobu krve, zánětlivé změny či chudokrevnost, která může upozornit na probíhající chronické onemocnění.

Znalostí hladiny cukru proti cukrovce

Hladina cukru neboli glykémie v krvi odhalí případné onemocnění cukrovkou. Pokud je cukrovka neléčená delší dobu, může vést k závažným zdravotním komplikacím. Je proto velmi důležité odhalit ji včas.

CRP odhalí probíhající zánět

CRP čili C-reaktivní protein je bílkovina vznikající v játrech, která se podílí na přirozené imunitní odpovědi organismu. V případě zánětlivé reakce v organismu je vylučován do krve. Vzestup hladiny CRP tedy nespecificky ukazuje na probíhající zánětlivý proces či odumírání tkání,“ přibližuje MUDr. Marek Antoš. Nejčastěji se jedná o zánět způsobený bakteriální infekcí, například revmatická horečka, zánět imunopatologický neboli revmatoidní artritida či zánět abakteriální, jako je infarkt myokardu, trauma nebo pooperační stavy. 

Test jater

Při vyšetření jater se stanovuje hladina tří enzymů, které mají zkratky ALT, AST a GGT. Naměří-li se vysoká hladina některého z těchto enzymů, je velmi vysoký předpoklad výskytu některého onemocnění jater či žlučových cest. Test může poukázat také na onemocnění jiných orgánů.

Důležitost tuků a cholesterolu při prevenci onemocnění srdce

Podle hladiny tuků a cholesterolu je možné zjistit riziko budoucího onemocnění srdce a oběhového aparátu. Jednoduše řečeno, na základě naměřených hodnot lze předejít vzniku chorob, jako je infarkt myokardu či mozková mrtvice. „Zvýšený cholesterol nebolí ani není vidět. Pokud pacient hladinu svého cholesterolu delší dobu nesleduje, může se její zvýšení projevit až nástupem nebezpečné aterosklerózy a následnými uzavíráním tepen,“ upozorňuje MUDr. Marek Antoš.

Hladina kreatininu a vyšetření moči

Kreatinin je látka, která vzniká ve svalech a podílí se na přeměně chemické energie při svalovém stahu. Měření hladiny této látky se využívá pro ověření stavu neboli filtrační schopnosti ledvin a odhalení případných onemocnění tohoto orgánu,“ vysvětluje MUDr. Marek Antoš. Moč se dále vyšetřuje na přítomnost látek, které mohou odhalit močové infekce a onemocnění močového ústrojí.

Své zdraví si můžete ověřit kdykoli bez objednání

Chcete-li mít komplexní obraz o svém zdraví, všechna potřebná vyšetření podstoupíte v rámci balíčku Jsem fit. Pořídit si ho můžete také velmi jednoduše na našem novém e-shopu.

A nebo můžete bez objednání zajít do kteréhokoliv z odběrových pracovišť SYNLAB a o balíček požádat. Zaplatíte za něj 390 Kč.

S sebou je potřeba mít pouze vzorek ranní moči, krev vám odeberou na místě. Průměrná doba zpracování vzorků v laboratoři je 2 hodiny od doručení do laboratoře, výsledky obdržíte tedy do druhého pracovního dne. S dalším postupem na základě výsledků vám nejlépe poradí váš praktický lékař.

  •  
  •