Jsou vaše protilátky účinné i proti mutaci OMIKRON?

Lidé se stále zajímají o to, zdali v minulosti onemocnění COVID-19 prodělali a vytvořili si proti němu protilátky, či zdali získali dostatečnou ochranu z  podstoupené vakcinace. K odpovědi na tuto otázku stačí málo – zajít si na vyšetření krve, které odhalí hladinu dlouhodobých protilátek v organismu. Nově lze však podstoupit také test, který kromě samotného množství ochranných látek odhalí i jejich odolnost vůči mutaci delta. Vyšetření s názvem IgG BLOT proti COVID-19, které eliminuje i falešnou negativitu výsledku, nabízí laboratoře SYNLAB.

Protilátková odpověď po prodělání onemocnění COVID-19 může být u každého pacienta jiná. Ovlivněna je jedinečností imunitního systému každého jedince, aktuálním stavem pacienta, a hlavně mírou virové nálože, která nemocného zasáhne. Lidé s horším průběhem onemocnění mají hladinu protilátek většinou mnohem vyšší, než ti, které zasáhlo jen mírně.

Podobně je to pak i s očkováním. I zde ovlivňuje hladinu načerpaných protilátek stav imunitního systému, věk a také právě to, zdali měl očkovaný již nějaký základ protilátek z prodělaného onemocnění či nikoliv. Jedinou cestou, jak si sílu své ochrany prověřit, je tak test hladiny IgG protilátek.

Co je falešná negativita výsledku?

Běžný test IgG protilátek odhaluje z krve ochranu pouze proti takzvaným spikeovým proteinům, které tvoří většina populace. Někteří pacienti však po prodělání nemoci tvoří pouze protilátky proti nukleokapsidovým proteinům, které běžný test protilátek odhalit neumí. I pacientovi, který si je jistý, že onemocnění prodělal, tak výsledek testu může vyjít takzvaně falešně negativní“, vysvětluje Ing. Anabela Čížková z laboratoře SYNLAB. Komplexní vyšetření IgG BLOT však tento jev zcela eliminuje. Jako jediný totiž odhalí jak spikeové, tak nukleokapsidové protilátky, a pacientovi tak dá oproti běžnému vyšetření mnohem přesnější odpověď.

Odolnost protilátek vůči omikronu

Mnoho Čechů se onemocněním COVID-19 nakazilo v období, kdy byly nejvíce rozšířené mutace alfa, beta či gama. Neustále se ale spekuluje nad tím, zdali jsou protilátky vytvořené proti těmto typům viru SARS-CoV-2 účinné i proti aktuálně nejrozšířenější mutaci omikron. „Donedávna  neexistovala diagnostika, která by dokázala odolnost protilátek vůči mutaci omikron prokázat. Nově si to však lze ověřit díky testu IgG BLOT proti COVID-19. Ze vzorků, na kterých jsme toto vyšetření dosud provedli, se navíc ukazuje, že jak protilátky načerpané z nemoci, tak ty získané z vakcíny, proti omikronu fungují.

Nachlazení nebo COVID-19?

Koronavirus není jenom SARS-CoV-2. S příchodem podzimu se mezi lidmi začínají šířit také jiné druhy koronavirů, které se projevují například jako nachlazení či rýma. Pokud jste na sobě v poslední době pozorovali typické příznaky pro tyto nemoci a nejste si jistí, zdali se nejednalo o COVID-19, i pro vás je IgG BLOT vhodným testem. Kromě protilátek proti SARS-CoV-2 totiž odhalí i ty, které si tělo tvoří proti jiným koronavirům. Tato ochrana vám navíc v boji proti nemoci COVID-19 může rovněž pomoci, a to na základě takzvané zkřížené reakce.

Kde o vyšetření IgG BLOT požádat

Pokud jste prodělali onemocnění COVID-19, ale protilátky vám z krve zjištěny nebyly, chcete-li zjistit, jestli jste odolní vůči mutaci omikron či delta či pokud vás zajímá, zda máte protilátky proti běžným koronavirům, zajděte si na vyšetření do odběrových pracovišť SYNLAB. Za test IgG BLOT, který všechny tyto faktory odhalí, zaplatíte 590 Kč a výsledky budete mít k dispozici do dvou pracovních dnů. Zakoupit si ho můžete také pohodlně online na www.eshop-synlab.cz.

Onemocnět můžete, i když protilátky máte

Pakliže na základě vyšetření protilátek zjistíte, že váš organismus protilátky proti onemocnění COVID-19 má, neznamená to, že byste měli spoléhat na to, že už se nemocí nenakazíte. „Virem SARS-CoV-2 se můžete nakazit i v případě vysoké hladiny ochranných látek, průběh nemoci však bude s velkou pravděpodobností lehčí, uzavírá Ing. Čížková z laboratoře SYNLAB.

  •  
  •