Loading...
Skip to main content

K nákaze HPV může dojít už při prvním pohlavním styku

Přehled obsahu

Až 80 % žen se během svého života potká s nákazou lidským papilomavirem, který se přenáší kožním kontaktem. K prvnímu setkání s virem dochází už na začátku sexuálního života. S infekcí HPV, jak se jí také zkráceně říká, se ve většině případů vypořádá imunitní systém sám, může se však rozvinout až v rakovinu děložního čípku. Tomu lze předejít pouze očkováním a pravidelnými preventivními prohlídkami, jejichž součástí je cytologické vyšetření.

 

Lidského papilomaviru neboli HPV existuje více než 100 typů. Většina sexuálně aktivních žen ve věku do 50 let se s nákazou alespoň jedním kmenem viru za život setká, obvykle o tom ale vůbec neví. Infekce probíhá bezpříznakově a většinou sama odezní. Může se ale nepozorovaně rozvinout v rakovinu děložního čípku a ohrozit ženu na životě. Případů tohoto zákeřného onemocnění bývá hlášeno až 1 000 ročně, z toho přibližně 400 žen rakovině podlehne.

 

Nebezpečné letní lásky

Jednou z nejohroženějších skupin z hlediska rizika přenosu HPV jsou osoby s promiskuitním chováním. Setkat se s ním ale mohou i dospívající dívky, a to třeba během letních lásek, kdy dochází k prvním sexuálním kontaktům. „Obecně lze říci, že papilomaviry jsou slizniční infekcí. Pokud tedy dojde ke kontaktu poševní sliznice dívky s partnerem, který je infikovaný, může dojít k přenosu nákazy. Záleží ale na mnoha faktorech, jako je stav slizniční imunity, celistvost krycí tkáně sliznice a podobně,” říká RNDr. Ing. Libor Staněk.

 

Rozvoj rakoviny

Pokud se s případnou nákazou HPV nepopere imunitní systém, může dojít ke vzniku přednádorového stavu, takzvané prekancerózy, která může vyústit v nádorové bujení. Tento stav však může nastat až za několik let, není výjimkou ani deset let a více, protože virus zůstává po dlouhou dobu neprojevený. „K tomu, aby žena onemocněla rakovinou děložního čípku, musí papilomavirus v organismu začít exprimovat příslušné geny neboli onkogeny, které vstup viru do buňky, a posléze do genomu, zařídí. Virus může být řadu let skrytý a poté se odhojit, anebo způsobit infekci s následným nádorovým bujením,“ vysvětluje RNDr. Ing. Libor Staněk z laboratoře SYNLAB.

HPV infekci nelze žádným způsobem vyléčit. Pokud se ale nákaza neodhalí včas, může to mít nenapravitelné následky. Hraje zde proto velmi důležitou roli prevence.

 

Kondom neochrání stoprocentně

Ne vždy před přenosem HPV ochrání kondom. Je sice jednou z možností částečné prevence, rozhodně však není stoprocentní. „Papilomaviry se mohou nacházet i na kůži v oblasti kolem genitálií, kde kondom kontaktu nezabrání. Jedinou možnou ochranou proti nebezpečí spojenému s HPV je očkování a pravidelné cytologické vyšetření,“ upozorňuje RNDr. Ing. Libor Staněk.

 

Očkování a cytologie

Před nákazou HPV ochrání očkování proti rakovině děložnímu čípku. To se doporučuje provést ještě před zahájením pohlavního života. V České republice je dívkám do 13 let dostupné zdarma, v pozdějším věku ho už pojišťovna nehradí.

Ženám všech věkových skupin pomůže s odhalením prekancerózy pravidelné cytologické vyšetření, díky němuž lze odhalit dysplastické změny epitelií a následně provést testování na přítomnost HPV. Cytologické vyšetření spočívá v odběru vzorku buněk z děložního čípku, který se odešle k rozboru do laboratoře. O odběry můžete kromě gynekologa požádat i urologa nebo dermatovenerologa.

Autor

RNDr. Ing. Libor Staněk    

Komentáře a odpovědi

Klikněte zde pro přihlášení a přidání komentáře.
Buďte první, kdo se vyjádří