Loading...
Skip to main content

Karcinom prostaty lze plně vyléčit pouze při včasném záchytu

Přehled obsahu

Výskyt rakoviny prostaty se v České republice za posledních dvacet let ztrojnásobil, úmrtnost na toto vážné onemocnění však naštěstí začíná mírně klesat. Důvodem jsou pokroky v diagnostice a léčbě a čím dál zodpovědnější přístup mužů k pravidelnému preventivnímu vyšetření krve, které pomáhá karcinom odhalit co nejdříve. Počáteční stádium zhoubného nádoru většinou nemá žádné příznaky a bez vyšetření jej lze jen těžko rozpoznat. Ve chvíli, kdy se začne projevovat, už je na její vyléčení pozdě.


Rakovina prostaty je závažné onkologické onemocnění, které postihuje muže od produktivního věku až po seniory. Nejčastěji se objevuje u mužů nad padesát let, výjimkou ale není ani u čtyřicátníků. Co vězí za vznikem tohoto nádorového onemocnění se dosud přesně neví, jisté však je, že je dědičné. Za přibližně 9 % případů výskytu karcinomu prostaty může dědičnost. Zejména to platí, jestliže nemocí prošel někdo z přímých příbuzných. Vznik onemocnění může zapříčinit také přemíra živočišných tuků a červeného masa ve stravě, užívání steroidů, vysoká sexuální aktivita a promiskuita, hormony nebo vliv rentgenového záření, pesticidů či těžkých kovů,“ uvádí MUDr. Marek Antoš z laboratoře SYNLAB.

 

V počátečním stádiu se většinou neprojevuje

Zhoubný nádor prostaty o sobě z počátku nedává nijak vědět. Pomalu a tiše se však šíří tělem a ve chvíli, kdy zasáhne močové cesty, mohou na něj poukázat příznaky, jako je častější močení během dne i noci, různé obtíže při močení nebo pocit nedostatečně vyprázdněného močového měchýře. „V pokročilejším stádiu se již v moči či spermatu může objevit krev, dochází k silným bolestem zad, celkové slabosti těla a dalším projevům spojeným s rozšířením nádoru ve formě metastáz do dalších orgánů,” varuje MUDr. Marek Antoš.

 

Jak šíření nádoru nejlépe předejít

Výrazně snížit riziko komplikací spojených s rakovinou prostaty pomáhá pravidelné podstupování vyšetření takzvaného PSA ze vzorku krve a v případě pozitivního nálezu včasné zahájení terapie pro odstranění všech nádorových buněk. „Jediná možná prevence rakoviny prostaty spočívá v pravidelném laboratorním testování krve, při kterém je vyšetřen prostatický specifický antigen, zkráceně PSA. Vnější příznaky onemocnění totiž nemusí být patrné a jednoznačně průkazné,” vysvětluje MUDr. Marek Antoš. Krevní test PSA zjišťuje množství bílkoviny, kterou prostata v mužském těle vytváří. Naměření její vyšší hladiny značí vysokou pravděpodobnost přítomnosti nádoru.

Test hladiny PSA by měli muži ve věku nad 50 let podstupovat alespoň každé dva roky, v delších intervalech je však doporučeno již od 40. roku života. Vyšetření nabízí praktičtí lékaři, urologové a všechna odběrová pracoviště laboratoří SYNLAB, kam se není třeba objednávat a z kterých jsou výsledky známy druhý den. Zdravotní stav je však vždy třeba konzultovat s lékařem. Tento krevní test je součástí balíčku Je mi 30+, který si můžete pořídit z pohodlí domova na našem e-shopu www.eshop-synlab.cz.

 

Rakovinu potvrdí až doplňující vyšetření

Vyšší hodnoty PSA nemusí nutně poukazovat na rakovinu. Značit mohou také poškození prostaty například z důvodu infekce močových cest. Pro potvrzení výskytu nádoru je proto v návaznosti na test hladiny PSA nutné podstoupit doplňující vyšetření, a to pohmatem přes konečník a sonografií nebo mikroskopickým rozborem tkáně prostaty.

Autor

MUDr. Marek Antoš    

Komentáře a odpovědi

Klikněte zde pro přihlášení a přidání komentáře.
Buďte první, kdo se vyjádří