Když močení pálí. Jak se bránit zánětu?

S podzimními dny a chladným počasím narůstá riziko prochladnutí a infikace bakteriemi, které způsobují zánět močového měchýře. Nejčastěji se s těmito problémy potýkají ženy, mnoho z nich je dokonce zakouší opakovaně. Co běžně znamená jít si ulevit, to zánět močového měchýře mění v pravý opak. Bolestivé pálení a řezání v intimních partiích jsou přitom ještě jeho lepší tvář.

Ženy by mohly vyprávět

Zánět močového měchýře, odborně cystitida, je onemocnění, při kterém dochází k napadení neboli vzestupné migraci bakterií a následnému zanícení sliznice tohoto orgánu. Zdrojem infekce jsou bakterie pocházející z oblasti konce zažívacího traktu. Trpí na něj převážně ženy, a to kvůli anatomii jejich močových cest. Trubice žen je ve srovnání s tou mužskou výrazně kratší a blíže konečníku a do měchýře žen se tedy bakterie dostávají snadněji.

Dalším faktorem, který přispívá k rozvoji zánětu močových cest, je porucha odtoku moči. „Přestože močovými infekcemi trpí více ženy, tento problém trápí především může, a to ve dvou kritických obdobích. Prvním je raný dětský věk, kdy může být odtok a následná infekce zapříčiněna vrozenou vývojovou vadou, převážně předkožky. Druhou pánskou skupinou, která trpí infekcemi z důvodů špatného odtoku moči, jsou prostatici,“ upozorňuje MUDr. Filip Prusík z laboratoř SYNLAB.

U obou pohlaví mohou proud moči narušovat také močové kameny nebo například nádor. K rozvoji močových kamenů vede celá řada faktorů od špatného pitného režimu po některé metabolické vady.

Projevy onemocnění

Příznaky infekce močových cest jsou pálení a řezání při močení, opakované nucení na močení, bolest v podbřišku a někdy i viditelná přítomnost krve v moči. Ženy, které mají s infekcí močových cest zkušenost, již poznají, že infekce přichází. Pokud jsou zánětem postiženy ledviny, přidávají se i takzvané celkové příznaky, jako je horečka, třesavka nebo bolesti zad. Výrazně nepříjemnými komplikacemi, ve které může zánět močového měchýře vyústit, je poškození funkce či úplné selhání ledvin. Včasná diagnostika, ze které se odvíjí léčba, je proto naprosto zásadní.

Příčin vzniku je celá řada

Hygiena – Jedním z hlavních důvodů vzniku močové infekce je zanedbávání hygieny. Mezi příčiny vzniku nemoci u žen však paradoxně patří i přehnaná hygiena intimních partií. Ta může způsobit podráždění sliznice měchýře a odstranění filtrů na povrchu močových cest, které tělo před bakteriemi chrání. K přenosu bakterií do citlivých oblastí dochází také při utírání po vyprazdňování. Jediný správný směr pro zabránění jejich rozšíření je zepředu dozadu.

Pitný režim – Nedostatečný pitný režim znamená nižší produkci moči. Nežádoucí bakterie se pak nevyplavují tak často, jak by bylo třeba, a množí se.

Intenzivní sex – Zánětu močového měchýře se v minulosti přezdívalo „líbánková cystitida“, dříve totiž mívali partneři intenzivní sex až v období po svatebním obřadu. „Při pohlavím styku dochází k opakovanému snižování a zvyšování nitrobřišního tlaku a k překrvení sliznic, a bakterie se tak mohou z vnějšího prostředí vmasírovat do močového měchýře. K rozvoji infekce močových cest navíc v současnosti paradoxně přispívá i používání hormonální antikoncepce založené na progesteronu. Tento hormon jednoduše řečeno relaxuje hladkou svalovinu a ulehčuje zpětný tok infikované moči do močového měchýře, močovodů či do ledvin. Používání hormonální antikoncepce navíc umožňuje mít sex častěji,“ říká MUDr. Filip Prusík. Jako prevence rozvoje nemoci se doporučuje zajít si co nejdříve po styku do sprchy, nebo alespoň „na malou“.

Pokles estrogenu – Se záněty močového měchýře se často potýkají ženy v období menopauzy, kdy dochází k poklesu hormonu estrogenu, čímž dochází ke změně vaginální flóry.

Onemocnění cukrovkou – Projevem cukrovky je zvýšená hladina cukru v krvi a obvykle i v moči. Zvýšený výskyt cukru v moči společně s dalšími aspekty, jako je obezita, může mít za následek větší citlivost močové soustavy k bakteriálním infekcím.

Test krve a moči

Jestliže potíže neustoupí do 24 hodin, jsou výrazné nebo přišly opakovaně za krátkou dobu, je žádoucí nechat si vyšetřit vzorek krve a ranní moči odborníkem. Zánět močového měchýře totiž může přerůst ve vážnější problém, včetně chronického zánětu měchýře či zánětu ledvin, čemuž je potřeba včas předejít patřičnou léčbou.

Vzorek ranní moči přineste ke svému praktickému lékaři či urologovi, který vám zároveň může odebrat vzorek krve. „Ze vzorku krve lze stanovit množství CRP neboli C-Reaktivního Proteinu, které ukazuje na probíhající zánět. Vzorek moči je kultivačně zpracován pro stanovení nálezu bakterií, kvasinek a podobně. Dále se zjišťuje přítomnost bílkovin nebo krve v moči,“ vysvětluje MUDr. Filip Prusík z laboratoře SYNLAB. Pro nasazení správné léčby, která se většinou řeší antibiotiky, je vzorek moči nutné zaslat do mikrobiologické laboratoře. Tam zjistí přesného původce infekce, dle kterého lékař doporučí nejvhodnější typ antibiotik.

Při opakovaném neboli chronickém zánětu močového měchýře jsou pro léčbu vhodnější takzvané autovakcíny, které se vyrábí v laboratoři přímo ze vzorku bakterií postihujících pacienta. Více o autovakcínách se dočtete v tomto  článku.

  •  
  •