Darujte plazmu a získejte vyšetření ledvin zdarma

Ledviny jsou v České republice nejčastěji transplantovaným orgánem. Každý desátý člověk trpí v souvislosti s nimi se zdravotními problémy, mnoho z těchto lidí o nich ale neví. Ledviny totiž téměř nikdy nebolí a první příznaky jejich onemocnění se začínají objevovat až s velkým zpožděním. O to důležitější je prevence, která spočívá ve zdravém životním stylu, pravidelných prohlídkách u lékaře a testech krve nebo moči. Vyšetření krve na látky, které mohou indikovat onemocnění ledvin, můžete v období od 10. do 22. února podstoupit zdarma výměnou za darování krevní plazmy. Akci, která nese název „Pozor, ne všechny nemoci bolí“, pořádá za účelem prevence onemocnění ledvin společnost Europlasma ve spolupráci s laboratořemi SYNLAB.

Hlavním úkolem ledvin je čištění organismu od odpadních látek, které přirozeně vznikají při metabolických procesech. Ledviny toxické látky filtrují z krve a poté je vylučují z těla prostřednictvím moči. Jejich další důležitou funkcí je udržování stabilního vnitřního prostředí, přičemž regulují množství vody v těle, udržují rovnováhu mezi kyselostí a zásaditostí organismu a podílí se na optimalizaci výše krevního tlaku.

Případné poruchy ledvin provází hromadění škodlivých látek v těle, snížení množství vylučované moči a zvyšování krevního tlaku. V pokročilejší fázi pak také poruchy srdečního rytmu, změny v chování, křeče, bezvědomí, a nakonec až selhání celého organismu.

 Jak se problémy s ledvinami projevují

Při onemocnění ledvin dochází k postupné ztrátě jejich funkční kapacity. První viditelné příznaky se ale projevují až v okamžiku, kdy je zdravá již jen poslední třetina tohoto orgánu, často dokonce později. Mnozí lidé proto vůbec neví, že mají nějaký zdravotní problém. Když se projevy objeví, jsou to typicky únava, slabost, bolest hlavy, nechutenství, zvracení, časté močení, zvýšená žízeň, bledá kůže, vysoký krevní tlak nebo také porucha růstu u dětí.

V pokročilém stadiu onemocnění již není možné ledviny vrátit do původního stavu, léčba tedy může jen zastavit, nebo alespoň zpomalit další zhoršování. Nejen proto jsou tolik důležité pravidelné preventivní prohlídky u lékaře a testy krve nebo moči, konkrétně by mělo jít o vyšetření na glukózu, ureu a kreatinin v krvi a základní vyšetření moči včetně stanovení albuminu. V případě nálezu se pro další diagnostiku využívají zobrazovací metody jako sonografie, CT a další.

Co ledvinám škodí

Nejčastější příčinou onemocnění ledvin je neléčená nebo špatně léčená cukrovka či vysoký krevní tlak. Ledviny jsou také poškozované nadměrným užíváním léků proti bolesti a svou roli hrají i dědičné předpoklady. Onemocnění akutnějšího rázu, při kterém bezprostředně hrozí smrt, mohou způsobit úrazy, jedy, ledvinové kameny či různé bakteriální infekce.

 V čem spočívá účinná prevence?

Základem je kvalitní a vyvážená strava, pravidelné cvičení a dodržování pitného režimu alespoň dvou litrů tekutin denně. Co naopak nepomáhá, je nadváha, kouření a nadměrná konzumace alkoholu.

Velmi důležité je i včasné odhalení problému. Navštěvujte pravidelně svého praktického lékaře a jednou za dva roky si dojděte na rozbor krve či moči. Pacientům, kteří se léčí s cukrovkou, vysokým tlakem nebo mají dědičné předpoklady k onemocnění ledvin, se doporučuje absolvovat vyšetření jednou ročně.

Chcete-li si ověřit, jestli jsou vaše ledviny v pořádku, a k tomu podpořit dobrou věc, zastavte se mezi 10. a 22. únorem v jednom z dárcovských center společnosti Europlasma. Za darování krevní plazmy vám bude zdarma vyšetřena krev na látky urea a kreatinin, jejichž hodnoty mohou poukázat na případné postižení ledvin. O analýzu vzorků se postará společnost SYNLAB, na jejíž odběrová pracoviště si můžete přijít otestovat zdraví ledvin kdykoliv během celého roku, a to i bez doporučení lékaře jako samoplátce.  Tyto krevní testy si také můžete pořídit z pohodlí domova na našem e-shopu www.eshop-synlab.cz, jsou součástí například balíčků JSEM FIT, JE MI 30+ nebo JSEM SPORTOVEC.

Více informací naleznete zde:
POZOR, NE VŠECHNY NEMOCI BOLÍ!

 Ledviny často trápí i psy a kočky

Ještě častěji než lidé se s problémy s ledvinami potkávají domácí mazlíčky. Na vině je zpravidla vysoký věk a nevhodná strava. Veterináři doporučují každoroční test krve u psů starších 5 let a koček starších 7 let, aby mohlo být případné onemocnění včas odhaleno a zaléčeno.

 

  •  
  •