Lidí s diabetem 2. typu každoročně přibývá. Nadějí je včasné podchycení z krevních testů

Diabetes mellitus 2. typu neboli cukrovka je jedním z nejzávažnějších civilizačních onemocnění. Lidí s tímto onemocněním každoročně přibývá, a to i v mladším věku. Čím dál tím častěji se navíc objevuje i u obézních dětí. Vhodnou prevencí je zdravý životní styl a také pravidelné vyšetření hladiny cukru v krvi. Analýza interních dat laboratoří SYNLAB za loňský rok uvádí, že u laboratorního vyšetření zjišťující hladinu cukru v krvi na lačno bylo téměř 35 % výsledků za optimální hranicí – tedy těch s rizikem rozvoje cukrovky nebo ti již s cukrovkou léčeni. Na vážnost onemocnění a důležitost prevence chce proto upozornit osvětová kampaň „CukrOFFka – nedovolte diabetu 2. typu ovládnout váš život“, která probíhá v rámci programu Zdraví národa společnosti SYNLAB.

Diabetiků na celém světě výrazně přibývá. V České republice se aktuálně léčí přibližně 900 tisíc diabetiků.[1] Analýza interních dat společnosti SYNLAB ukázala, že za hranicí optimálních hodnot bylo za loňský rok téměř 35 % výsledků vyšetření hladiny cukru v krvi (glykémie), které byly v laboratořích SYNLAB provedeny. Jedná se tedy o ty, kteří jsou v riziku rozvoje diabetu či se s nemocí již léčí. Nárůst počtu tohoto vyšetření byl oproti roku 2019 o 24 %. Nejvíce testovaných lidí v laboratořích SYNLAB je ve věku 7089 let a jedná se o více než třetinu (37,5 %) z celkového počtu provedených testů za rok 2022. Více než polovina výsledků v této věkové kategorii byla navíc v rizikových hodnotách, na Slovensku ale SYNLAB naměřil o 20 % méně, i když se jednalo o nižší počet provedených testů.

Co je tedy diabetes 2. typu?

Diabetes mellitus (cukrovka) je chronické metabolické onemocnění, které je komplexní poruchou metabolismu cukrů, tuků a bílkovin. Současně se jedná o jedno z nejzávažnějších civilizačních onemocnění, během kterého v průběhu několika let dochází k poruše funkce prakticky všech důležitých orgánů a imunitního systému. Je často spojeno s obezitou, hypertenzí (dlouhodobě zvýšeným krevním tlakem), zvýšenou hladinou cholesterolu a dnou. Postihuje především osoby ve středním a starším věku, nevyhýbá se však už ani mladším pacientům či obézním dětem.

Cukrovka 1. typu je onemocněním vrozeným a objevuje se často již v kojeneckém věku. Naopak cukrovka 2. typu je onemocněním získaným, které se projevuje skrytě a v průběhu života si jej vypěstujeme nevhodným způsobem života, jako jsou nezdravé stravovací návyky spojené s přejídáním, nedostatkem pohybu a dlouhodobým stresem. Ten sice přímo nenavodí vznik diabetu, ale průběh onemocnění vždy zhoršuje. „V době covidové epidemie, kdy měli lidé omezený pohyb, byl zaznamenán nárůst obezity nejen v dětské, ale i dospělé populaci v ČR. Nedostupnost kvalitních a levných potravin v současné době a stres se také jistě negativně projeví na lidském zdraví,“ varuje MUDr. Ladislav Krajči, specialista z ambulance SYNLAB.

V čem je diabetes 2. typu nebezpečný?

Onemocnění se obvykle projevuje postupně a u většiny pacientů navíc dochází k diagnostice náhodně během rutinního vyšetření krve či moči u praktického lékaře. „Mnoho lidí může mít příznaky, které jsou velmi mírné nebo je mít nemusí vůbec. Mezi časné projevy patří časté močení, žízeň a únava. Kromě toho mohou mít lidé problémy s hojením ran či zhoršené vidění. Mezi pozdní příznaky patří necitlivost či brnění v nohách a rukou,“ popisuje MUDr. Krajči.

Pokud se diabetes nepodchytí včas a nezahájí se řádná léčba, mohou se objevit závažné zdravotní komplikace. „Jedná se například o kardiovaskulární onemocnění, jako je infarkt či cévní mozková příhoda, dále oční komplikace vedoucí i ke slepotě, poškození a selhání ledvin, poškození nervů, k opakovaným infekcím z důvodu snížené obranyschopnosti těla nebo zhoršení sexuálních funkcí,“ doplňuje MUDr. Rodion Schwarz, praktický lékař spolupracující s laboratoří SYNLAB.

Onemocnění může zbytečně komplikovat život

Diabetici 2. typu jsou závislí na pravidelné kontrole aktuální hladiny cukru v krvi, takzvané glykémii. Hlavním léčebným opatřením je zvýšení tělesné aktivity s přihlédnutím k fyzickým a zdravotním možnostem pacienta. V případě nadváhy je nutná dieta – obvykle zahrnuje snížení příjmu sacharidů, a naopak zvýšení příjmu vlákniny a bílkovin. Diabetolog, diabetologická sestra či výživový poradce diabetikům pomohou nastavit optimální jídelníček a zavést správné stravovací návyky. Ty by měl jako prevenci onemocnění dodržovat každý, nejen diabetici. Pokud je to třeba, berou pacienti předepsané léky a při nedostačující léčbě se přidává pravidelná aplikace inzulínu v injekcích. Je také dokázáno, že dostatečná hladina vitaminu D (tedy pro většinu populace jeho suplementace) je prevencí vzniku diabetu 1. i 2. typu.[2]

„Diabetici mohou provádět běžné denní aktivity jako každý jiný člověk, samozřejmě za předpokladu, že dodržují nastavené zdravé návyky, doporučení lékaře a onemocnění pak probíhá bez jakýchkoliv příznaků. I přesto je ale vhodnější snažit se předejít rozvoji onemocnění a vštěpovat již malým dětem zásady zdravého stravování a zařadit do jejich života dostatek pohybu,“ vysvětluje MUDr. Krajči. Každodenní hlídání hladiny cukru v krvi a snaha o navyknutí si na zdravý životní styl může být frustrující pro nového diabetika, zvláště pokud do diagnózy onemocnění byl jeho život úplně jiný. Je proto potřeba o své zdraví pečovat. Lidé se tak mohou těmto faktorům znepříjemňující každodenní život zcela vyvarovat.

Období prediabetu může být nadějí pro oddálení nástupů projevů diabetu 2. typu

Cukrovka 2. typu začíná bezpříznakovou fází prediabetu, během kterého se jen občas objeví zvýšená hladina krevního cukru na lačno. Pokud se toto období neodhalí včas, po několika letech přejde prediabetes do diabetu 2. typu, a to kvůli dlouhodobě zvyšujícím se hodnotám hladiny glykémie. Tito pacienti na rozdíl od diabetiků 1. typu na pravidelném podávání inzulínu závislí na začátku nejsou.

Stav prediabetu může trvat léta a je těžké jej odhalit bez vyšetření hladiny krevního cukru na lačno, nebo dalšími doplňujícími laboratorními testy (glykovaný hemoglobin, C peptid, případně glukózo toleranční test). Jeho častější výskyt je především u obézních dětí i dospělých – statistiky ukazují, že přes 90 % pacientů s diabetem 2. typu má nadváhu nebo obezitu.[3]­ „Část populace s prediabetem má dědičnou polygenní dispozici k cukrovce, která pokud je u pacienta přítomná, spolu s tzv. získanou dědičností neboli špatným životním stylem s nezdravými stravovacími a pohybovými návyky v rodině již od dětství, zpravidla končí rozvojem diabetu 2. typu,“ specifikuje MUDr. Krajči.

Vhodná prevence a léčba prediabetu

Vhodnou prevencí a zároveň léčbou již objeveného prediabetu je úprava radikální změna životního stylu. „Především pro lidi s nadváhou či obezitou je taktéž doporučované si nechat pravidelně testovat hladiny cukru v krvi. Jeho i občasně lehce zvýšené hodnoty mohou být varovným ukazatelem možného rizika vzniku diabetu,“ dodává MUDr. Krajči. V rámci preventivního vyšetření u praktického lékaře mají pacienti nárok na vyšetření zjišťující hladinu cukru v krvi v 18, 30 a 40 letech, poté každé dva roky.

V rámci osvětové kampaně „CukrOFFka – nedovolte diabetu 2. typu ovládnout váš život“ programu Zdraví národa jsou po celý měsíc duben na e-shopu SYNLAB či bez objednání na odběrových pracovištích SYNLAB testy „Riziko cukrovky“ a hladiny vitamínu D za zvýhodněné ceny 99 Kč. Více informací o diabetu a přehledný seznam vyšetření, na která má člověk individuálně nárok lze zjistit pomocí kalkulačky na webu Zdraví národa.

Výsledky testu na hodnoty cukru v krvi (glykémie)

Zdravý pacientdo 5,6 mmol/l
Prediabetes5,6–6,9 mmol/l
Diabetes 2. typunad 6,9 mmol/l

 

[1] https://www.nzip.cz/clanek/445-cukrovka-2-typu-co-to-je-a-jak-se-leci

[2] https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2012/04/06.pdf

[3] https://www.nzip.cz/clanek/445-cukrovka-2-typu-co-to-je-a-jak-se-leci

  •  
  •