Máte dost protilátek proti encefalitidě?

Krevní test na protilátky proti encefalitidě prozradí, zda již nastal čas na přeočkování

Klíšťová encefalitida je nebezpečná nemoc přenášená klíšťaty, která může zasáhnout nervový systém člověka a ohrozit ho na životě. Jedinou zaručenou ochranou proti tomuto onemocnění je očkování, jehož účinnost přesahuje 99 %. Protilátky, jejichž tvorbu vakcína v těle vyvolá, v organismu vydrží přibližně 3–5 let. Po jejich poklesu nebo úplném vymizení je pro udržení ochrany potřeba pravidelně procházet přeočkováním. Jak jste na tom po určitém čase od vakcinace s hladinou protilátek, a tedy zdali je již na čase podstoupit přeočkování, vám prozradí krevní test.

Česká republika je dlouhodobě zemí s nejvyšším výskytem encefalitidy v Evropě, na nakažená klíšťata lze u nás narazit v podstatě kdekoliv. Jedinou účinnou prevencí, která organismus od nákazy a možných fatálních následků v podobě poruch psychiky nebo trvalých obrn ochrání, je očkování. To u nás využívá přibližně 25 % obyvatelstva. Nejméně se paradoxně nechávají očkovat senioři, kteří vzhledem k vysoké pravděpodobnosti komplikovaného průběhu nemoci tvoří společně s chronicky nemocnými lidmi nejrizikovější skupinu. Vakcína je přitom vhodná pro všechny včetně dětí od jednoho roku.

Tři dávky

Ideální čas na podstoupení očkování proti encefalitidě je zimní období, tedy doba, kdy klíšťata nejsou aktivní. „Prvotní vakcína je rozdělena do tří dávek, všechny se aplikují do ramene. Mezi první a druhou dávkou je rozmezí přibližně tří měsíců, do jednoho roku pak musí být naočkována dávka třetí. První dvě dávky by přitom měly být aplikovány před začátkem sezóny klíšťat, aby si organismus proti nemoci stihl vytvořit dostatečnou ochranu,“ říká MUDr. Vít Nádvorník z ambulance SYNLAB. Každé ze tří očkování dnes vyjde průměrně na 800 Kč, přesnou částku vám sdělí praktický lékař. Na jednu dávku většinou přispívají zdravotní pojišťovny.

Tělo je proti encefalitidě částečně chráněno již během očkovacího procesu, dlouhodobé ochrany však dosáhne až po aplikaci třetí dávky. Je potřeba myslet na to, že protilátky získané z vakcíny z těla s postupem času mizí a po nějaké době je pro jejich udržení nutné projít přeočkováním jednou dávkou vakcíny.

Kdy se nechat přeočkovat?

„Protilátky, které si organismus proti encefalitidě díky vakcíně vytvoří, vydrží přibližně 3–5 let. Některým lidem ale setrvají déle, doba trvání ochrany se odvíjí od stavu imunitního systému a věku očkovaného,“ popisuje MUDr. Vít Nádvorník. Jak dlouho protilátky vydrží, bohužel nelze předem nijak vypočítat, ani odhadnout. Jedinou možností, jak zjistit, zdali jste ještě chráněni, je krevní test na hladinu protilátek.

O odběr krve a vyšetření na množství protilátek v těle lze za poplatek požádat v odběrových pracovištích SYNLAB  nebo u praktického lékaře. Cena testu se pohybuje kolem 400 Kč a výsledky jsou většinou známé do druhého pracovního dne.

Zjistí-li se, že je množství protilátek v krvi dostačující, můžete přeočkování na čas odložit, bylo by zbytečné. Ukáže-li se nedostatečná ochrana, je pro zachování protekce potřeba co nejdříve projít přeočkováním.

Podrobný článek o onemocnění klíšťovou encefalitidou si můžete přečíst zde.

  •  
  •