Loading...
Skip to main content

Nakažených klíšťovou encefalitidou a borreliózou přibývá

Přehled obsahu

Klíště je kvůli nemocem, které přenáší, jedním z nejnebezpečnějších parazitů v České republice. Počet nakažených je u nás nejvyšší v Evropě a každoročně se dál zvyšuje. Ačkoliv se léto chýlí ke konci, klíšťová sezóna je stále v plném proudu. Přečtěte si, jak na tyto parazity můžete vyzrát a vyhnout se tak nebezpečným onemocněním.

 

Zatímco v prvním pololetí roku 2015 bylo v Česku evidováno 73 případů klíšťové encefalitidy, v první polovině roku 2018 to bylo již 139 onemocnění. S lymeskou borreliózou je to obdobné. V první polovině roku 2015 bylo zaznamenáno 920 případů, o tři roky později se za stejnou dobu nakazilo 1 156 lidí. Obě nemoci je ale kvůli nenápadným příznakům poměrně obtížné odhalit, skutečná čísla tedy budou zřejmě ještě mnohem vyšší.

Za rostoucím počtem případů stojí částečně celkový zvýšený výskyt klíšťat a v důsledku globálního oteplování také jejich rozšíření do oblastí vyšší nadmořské výšky, kde by ještě nedávno nepřežila. V případě klíšťové encefalitidy je podle některých odborníků na vině také nízká proočkovanost české populace.

 

Jak se bránit?

Před klíšťovou encefalitidou vás spolehlivě ochrání očkování. Vakcinaci je ideální postoupit v zimních měsících, aby se stihly vytvořit ochranné hladiny protilátek. Základní očkovací schéma je tvořeno 3 dávkami po několika měsících. Dlouhodobou ochranu proti této závažné infekci poskytne pravidelné přeočkování jednou za 3–5 let.

Proti lymeské borrelióze účinná vakcína zatím neexistuje. Naštěstí je onemocnění poměrně dobře léčitelné v časné fázi, kdy je možné s úspěchem nasadit antibiotika. „Pokud se onemocnění lymeskou borreliózou dostane do chronické fáze, bývá diagnóza i léčba obtížná. Výjimkou není ani celoživotní postižení,“ říká MUDr. Jarmila Bečvářová z laboratoře SYNLAB.

Rozumné je také snižovat riziko kontaktu s klíšťaty. Když jdete do lesa či travnatých ploch, oblečte si radši dlouhé kalhoty a svršek s dlouhými rukávy. Důležitý je samozřejmě i repelent, ne všechny jsou ale proti klíšťatům účinné.

 

Který způsob odstranění klíštěte je ten správný?

Riziko přenosu onemocnění z infikovaného klíštěte na člověka stoupá s délkou jeho přisátí, odstraňte ho tedy co nejdříve. Klíště můžete snadno odstranit sami, pojďme si připomenout správný postup.

Klíště nezakapávejte olejem ani krémy, nesnažte se ho vyviklat ani vykroutit a nikdy ho nevytahujte holou rukou, jinak zvyšujete riziko nákazy. Uchopte ho velmi jemně, ale zároveň pevně speciálními kleštičkami či pinzetou a vytáhněte jej. Dbejte na to, aby v ráně nezůstala hlavička.

Po vytažení je vždy důležité ránu vydezinfikovat. Klíště určitě nerozmačkávejte, protože byste se mohli dostat do kontaktu s nakaženými vnitřnostmi.

 

Jak poznáte borreliózu

„V rané fázi lymeské borreliózy, tedy během několika dní až tří týdnů po přisátí nakaženého klíštěte, se pacienti potýkají s únavou, bolestí hlavy a zvýšenou teplotou. Přibližně u poloviny nakažených osob se objevuje typická červená skvrna s vybledlým středem,“ uvádí lékařka z laboratoře SYNLAB.

V další fázi borreliózy, která přichází několik měsíců po nakažení, mohou být postiženy klouby, centrální nervový systém a někdy také srdce.

Nejspolehlivějším způsobem, jak toto onemocnění odhalit, je krevní rozbor, který si v případě pochybností můžete ve zdravotnické laboratoři vyžádat i sami bez předchozí návštěvy lékaře.

 

Jak je to s klíšťovou encefalitidou?

Kromě přenosu z nakaženého klíštěte bývá pro člověka možným zdrojem infekce také nepasterované mléko a mléčné výrobky od infikovaných zvířat.

Ve zhruba pěti procentech případů probíhá onemocnění zcela bezpříznakově. Naopak u třetiny nemocných se do 14 dnů projeví první příznaky připomínající chřipku. Po ústupu obtíží a několika dnech „klidové fáze“ nastává druhá fáze onemocnění, pro kterou jsou typické silné bolesti hlavy, světloplachost či zvracení. Ty mohou přejít do zánětu mozkových blan či poruchy hybnosti a smyslů. Přibližně 10 % případů se pak potýká s trvalými následky onemocnění. I u klíšťové encefalitidy platí, že nejjistějším způsobem, jak nákazu odhalit, jsou krevní testy.

Autor

MUDr. Jarmila Bečvářová    

Komentáře a odpovědi

Klikněte zde pro přihlášení a přidání komentáře.
Buďte první, kdo se vyjádří