Loading...
Skip to main content

Nejrozšířenější sexuálně přenosná nemoc je nejméně známá

Přehled obsahu

Díky osvětě zná základní informace o pohlavních chorobách snad každý. Na tu vůbec nejrozšířenější si ale kupodivu vzpomene málokdo.

 

Říká se jim lidské papilomaviry a mají zkratku HPV. Přenášejí se pohlavním stykem, ale nejen jím, stačí pouze kontakt povrchu kůže a sliznic, třeba jen hlazení na intimních místech. Zákeřné jsou v tom, že se mohou projevit až léta po kontaktu s infikovanou osobou. Nakažený tak nemusí o svém onemocnění vědět a přenáší infekci dál. Těžko se dopátrat toho, kdo se od koho nakazil, ačkoliv zejména hollywoodské hvězdičky mívají obvykle jasno, který z kolegů je právě v jejich případě na vině.

Dalším problémem je, že v tomto případě ani kondom nemusí ochránit. Infikována může být pokožka v okolí genitálu, kterou kondom již nekryje. Lidské papilomaviry způsobují druhé nejrozšířenější nádorové onemocnění u žen – rakovinu děložního čípku. Za 70 % případů tohoto onemocnění jsou zodpovědné HPV s genotypy 16 a 18, jež patří k nejnebezpečnějším z přibližně stovky různých kmenů.

Společnost synlab czech provedla v rozmezí tří let laboratorní vyšetření téměř 3 000 osob za pomoci metody PCR využívající analýzu DNA. Mimochodem, za objev této metody získal Kary Mullis v roce 1993 Nobelovu cena za chemii. U 49 % vyšetřených byl nalezen některý z vysoce rizikových HPV virů. I z toho důvodu se doporučuje ženám chodit na preventivní vyšetření u gynekologa a dívkám zvážit očkování proti rakovině děložního čípku. Těm, které si nechají aplikovat první dávku mezi 13. a 14. rokem, hradí vakcínu zdravotní pojišťovna. Od letošního roku je hrazeno také očkování stejně starých chlapců.

Komentáře a odpovědi

Klikněte zde pro přihlášení a přidání komentáře.
Buďte první, kdo se vyjádří