Nemůžete otěhotnět? Zjistěte si ovariální rezervu

Stále více párů se potýká s problémy s otěhotněním. Příčinou potíží s početím miminka může být mnoho, nejčastějším důvodem je však nedostatečná ovariální rezerva neboli nízký počet oplodnitelných vajíček ve vaječnících. Jak na tom vaše vaječníky jsou, zjistíte pomocí testu AMH PLUS. Stačí si zajít na odběr krve.

Počet vajíček ve vaječnících každé ženy je předem určený hned po jejím narození. V jednom vaječníku jsou přitom zhruba dva miliony vajíček. Ty během života zanikají, na začátku plodného období je jich k dispozici zhruba 100 až 150 tisíc. Žádná další vajíčka již během života nevznikají, s každým rokem se snižuje jejich počet, čímž se zkracuje i doba, po kterou bude ještě možné otěhotnět.

Pětadvacet  ideální čas být matkou
Ideální čas pro otěhotnění je z hlediska fungování ženského těla v 25 letech. Do 30 let je nedostatek zdravých vajíček poměrně vzácný, po třicítce se ale jejich počet začíná pomalu snižovat. Pětina žen má vaječníky zcela vyčerpány již ve věku 38 let. „Klesající počet vajíček v závislosti na věku je nejčastější příčinou snižování plodnosti a následné neschopnosti otěhotnět. Na jejich kvalitě se však podepisuje i kouření, nebo různá závažná onemocnění, jako je například endometrióza,“ doplňuje MUDr. Marek Antoš z laboratoře SYNLAB.

Jak zjistit, jak na tom vaše reprodukční orgány jsou?
Jak jste na tom se zásobou vajíček ukáže krevní test AMH PLUS, který zjednodušeně řečeno zjistí, na jak dlouho máte zásobu. To odhalí na základě množství hormonu AMH v krvi. Tento hormon produkují buňky nezralých vajíček a jelikož se jejich počet s věkem snižuje, klesá i hladina AMH. Výsledek vám tedy sdělí, zdali za vaším problémem otěhotnět stojí právě nedostatečný počet životaschopných vajíček.

„Stanovení hladiny hormonu AMH může sloužit také jako vodítko pro načasování mateřství. Pokud se projeví její klesající tendence, měla by žena zvážit, zda je namístě mateřství odkládat,“ upozorňuje MUDr. Marek Antoš. Odběr krve k provedení testu AMH PLUS lze podstoupit u vašeho gynekologa, nebo na všech odběrových pracovištích SYNLAB, kam není nutné se předem objednávat. Výsledky pak nezapomeňte s lékařem prokonzultovat.

Špatný výsledek není důvodem k panice 
Dobrou zprávou je, že i když v Česku neplodnost trápí asi patnáct procent párů, devadesáti procentům z nich dokáží lékaři pomoci. „Vaječníky je v případě poklesu jejich funkce možné stimulovat dodáváním pohlavních hormonů. Na základě testu AMH PLUS lze odhadnout i odezvu vaječníků na tuto řízenou stimulaci. Lékaři pak mohou posoudit nejen šanci na úspěšné početí, ale také nastavit optimální dávku hormonu folitropinu, který vaječníky stimuluje,“ uzavírá MUDr. Marek Antoš.

  •  
  •