Nevíte, které pylové alergeny vás trápí? Zajděte si na krevní test.

Rok se s rokem sešel a opět tu máme bujaré jarní období. S probouzením přírody se vzduchem začíná šířit také velké množství alergenů, které dle údajů České společnosti alergologie a klinické imunologie negativně ovlivňuje zdraví až 2,5 milionu Čechů. Nejpočetnější skupina alergiků je citlivá na pyly trav a břízy, kterých je ovzduší plné v období od března do května. Trpíte-li na jaře častým kýcháním, rýmou, bolestmi hlavy či svěděním očí, pravděpodobně máte alergii na některé z pylů.

Alergie je přecitlivělost imunitního systému na látky, které se běžně vyskytují kolem nás. Zatímco většině populace kontakt s potenciálními alergeny nezpůsobuje žádné obtíže, u přecitlivělých jedinců může vyvolat spektrum alergických reakcí od rýmy až po život ohrožující anafylaktický šok.

„Pylové alergeny se nejčastěji přenášejí vzduchem a vstupují do organismu skrze dýchací cesty. U velké části populace je proto nejčastějším příznakem alergie senná rýma,“ vysvětluje MUDr. Radka Šedivá z ambulance SYNLAB. Projevů však může být celá řada, a to například svědění v krku, ústech či uších, svědění a zarudnutí očí, dušnost nebo únava.

Vznik zánětů a s nimi spojené příznaky onemocnění má na svědomí hormon histamin, který se v těle uvolňuje během alergické reakce. K léčbě symptomů se proto nasazují léky zvané antihistaminika, jež účinek tohoto hormonu potlačují. „Alergik pravidelně sledovaný alergologem je vždy vybaven vhodnými léky na předpis. Pokud se však stane, že mu léky došly, existují i antihistaminika volně prodejná v lékárnách. Léky lze koupit také v podobě kapek do očí a do nosu a dají se kombinovat s tabletovou formou,“ říká MUDr. Radka Šedivá. Užívání léčiv vždy konzultujte se svým lékařem.

Každý alergik by měl vědět, kdy začíná jeho pylová sezóna
Pylová zrna jsou sezónním alergenem, jednotlivé pyly se ve vzduchu pohybují až 4 měsíce. V našem podnebném pásu se v závislosti na počasí vyskytují přibližně od února do konce října. „U sezónních alergií je důležité přesně vědět, na co jste alergičtí, abyste mohli podniknout příslušná opatření. Trpíte-li alergiemi každý rok, měli byste léky nasadit ideálně ještě před zahájením vaší pylové sezóny,“ radí MUDr. Radka Šedivá. Předejdete tak nepříjemným obtížím spojeným se začátkem kritického období.

Jak rozpoznat alergeny
Zejména rodiče menších dětí potěší, že doba nepříjemných alergologických testů prováděných několika vpichy do kůže je na ústupu. Dnes se problematické alergeny rozpoznávají z jednoho krevního vzorku. Na odběr si můžete zajít ke svému alergologovi, nebo jako samoplátce do odběrových pracovišť SYNLAB, kam se můžete dostavit i bez objednání. Na základě výsledků pak můžete své zdravotní obtíže včas řešit. Léčbu však vždy konzultujte s lékařem.

Tyto testy si také můžete pořídit z pohodlí domova na našem e-shopu www.eshop-synlab.cz

Sledujte pylové zpravodajství
Pylové alergie jsou způsobeny třemi hlavními druhy pylů: dřevinami, trávami a bylinami. Kromě pravidelného sledování pylového zpravodajství si proto vytiskněte i pylový kalendář, dle kterého budete mít o alergenech přehled z dlouhodobého hlediska. Stáhnout si ho můžete na portálech s pylovým zpravodajstvím. Doba květu jednotlivých rostlin je sice závislá na počasí, získáte z něj ale přibližnou představu o období, kdy vás alergeny ohrožují nejvíce.

Jednou z webových aplikací, které sledují aktuální výskyt pylů v ovzduší, je například www.pylovasluzba.cz, která na týdenní bázi zveřejňuje informace o aktuálním stavu a předpověď na nejbližší období. Hromadění pylů ve vzduchu zkoumají pylové stanice, které jsou rozmístěny po celé České republice. Některé internetové stránky vám dokonce pomůžou i při cestě na dovolenou, jelikož spolupracují se zahraničními institucemi, které monitorují koncentraci pylů na jejich území.

Pyly spadají do skupiny inhalačních alergenů, kam patří například i roztoči nebo plísně. Tomu, jak se jim bránit, jsme nedávno věnovali celý článek, který si můžete přečíst ZDE.

Proč se výskyt alergie v populaci tolik zvyšuje? 
Statistika České společnosti alergologie a klinické imunologie, ÚZIS a VZP udává, že do roku 2025 bude některým druhem alergie trpět až polovina Čechů.

Pokud je jeden z rodičů alergik, riziko vzniku alergie u dítěte je 30–40 %. Jsou-li alergičtí oba rodiče, pravděpodobnost stoupá až na 60 %. Dědičná však není samotná alergie, ale zvýšená citlivost organismu – atopie.

Důležitým faktorem v nárůstu alergií je i působení civilizačních jevů na nezralý imunitní systém dětí. Vznik alergie podporuje vnější znečištění smogem a výfukovými plyny, vnitřní znečištění používáním aerosolů a nátěrů, vysoký výskyt bakterií, aktivní a pasivní kouření nebo nedostatečné větrání. Tímto je možné vysvětlit přítomnost alergie u dítěte v rodině nealergiků.

  •  
  •