Ochranu před nemocemi nepodceňujte ani na dovolené v Evropě

Vzdálená exotika nebo evropské státy? Ať už je cílová destinace vaší dovolené jakákoli, nezapomeňte si před cestou včas zjistit, na jaké nemoci tam můžete narazit. Do zemí jako Kongo nebo Brazílie budete potřebovat povinné očkování proti žluté zimnici. Prevenci ale rozhodně nepodceňujte ani při cestování po Evropě, kde se můžete setkat například se západonilskou horečkou nebo tetanem. Nezapomeňte také na dobře vybavenou lékárničku a cestovní pojištění.

Prvním krokem, který byste měli udělat hned po výběru destinace pro dovolenou, je konzultace očkování. Nabízí je praktičtí lékaři nebo centra cestovní medicíny. „Prevenci před dovolenou za žádnou cenu nepodceňujte. Nejenže náklady za případné ošetření v zahraničí mohou být extrémně vysoké, riskujete tím hlavně vážné zdravotní komplikace, doživotní následky a v nejhorším případě i smrt,“ upozorňuje MUDr. Vít Nádvorník z ambulance SYNLAB. Odborníci vám rádi poradí, která očkování budete pro cestu do vybrané destinace potřebovat a jaké léky a ochranné prostředky si zabalit s sebou. S expertem byste se měli poradit zhruba tři měsíce před cestou. Navštivte ho ale i v případě, že odjíždíte na výhodný last minute, i očkování těsně před odjezdem je lepší než žádné, neboť dopady případné infekce alespoň zmírní.

Máte v pořádku očkovací průkaz?

Pokud jsou vaším letošním cílem země s vysokým hygienickým standardem, neznamená to, že vám nehrozí žádná nákaza. „V evropských státech, ale i například v Austrálii, USA či Kanadě, můžete narazit na nemoci jako je tetanus, záškrt, spalničky nebo příušnice. Proti těmto nákazám jsou sice obyvatelé České republiky v dětství očkovaní, s věkem ale protilátky vyprchávají, což znamená, že proti nim již nemusíte být dostatečně chránění,“ varuje MUDr. Vít Nádvorník.

Množství ochranných látek je možné laboratorně zjistit ze vzorku vaší krve. Na odběr si zajděte ke svému praktickému lékaři nebo do odběrových pracovišť SYNLAB,  kam není nutné se dopředu objednávat. Výsledky budete znát do druhého pracovního dne. Podle nich poté zjistíte, zda je nutné podstoupit proti některé nemoci přeočkování.

V jižní Evropě hrozí nákaza západonilskou horečkou

V Řecku se v loňském roce rozmohla západonilská horečka. Její zvýšený výskyt byl zaznamenán i v Itálii, na Kypru, v Rumunsku, Srbsku a Chorvatsku. „Západonilskou horečku přenášejí komáři. Tato infekční nemoc většinou probíhá bez příznaků, u některých jedinců se však může projevit horečkami a zánětem mozku nebo mozkových blah. Způsobit ale může i smrt,“ popisuje MUDr. Vít Nádvorník. Očkování proti této nemoci prozatím neexistuje. Na dovolenou do těchto destinací si proto nezapomeňte přibalit účinný repelent.

Žloutenka číhá všude

K nejrozšířenějším nemocem celého světa patří žloutenka typu A a B, nakazit se jí můžete v podstatě kdekoli. Očkování se vám tak bude hodit nejen na cestách do exotiky, ale i doma. Dle současných názorů je imunita po očkování celoživotní. Využít můžete kombinovanou vakcínu, kterou je nutné aplikovat šest týdnů před odjezdem.

Zanedbali jste očkování?

Pokud se po návratu z dovolené necítíte dobře, raději si preventivně zajděte na rozbor krve . Včasným objevením nákazy můžete předejít následkům i u těch nejzávažnějších nemocí.

Nejčastější exotické nemoci podle destinací

  • Asie

o   Vzteklina – v Asii se vyhýbejte psům, kočkám, liškám, šakalům, kojotům a opicím a dalším volně pobíhajícím zvířatům. Virové onemocnění vzteklinou postihuje centrální nervovou soustavu a ve většině případů způsobuje smrt. Očkovat se nechte ideálně několik týdnů před odjezdem (pro samotnou vakcinaci je třeba 3–4 týdny).

o   Břišní tyfus – tuto nemoc většinou provází horečky, bolest hlavy, obluzení, nevolnost, nechutenství a bolest břicha. Může ale dojít i ke krvácení ze střeva. Zdrojem nákazy je nemocný člověk či jím kontaminovaná voda, potrava a různé další předměty. Očkování je nutné aplikovat alespoň dva týdny před odjezdem, přičemž protilátky v těle vydrží asi tři roky.

  • Jižní Amerika

o   Žlutá zimnice – před cestou do rovníkových států Jižní Ameriky, musíte podstoupit povinné očkování proti žluté zimnici. Vakcínu, která vás ochrání na celý život, je nutno aplikovat alespoň deset dní před odjezdem. Nezapomeňte si ji nechat potvrdit do Mezinárodního očkovacího průkazu, kterým se na místě musíte prokázat. Žlutá zimnice je přenášená komářím bodnutím. Nákazu provází horečka, bolest hlavy, zvracení a únava. U těžších forem propuká žloutenka jako projev zánětu jater a může dojít i ke krvácení do kůže či zažívacího traktu. Více než polovina turistů nakažených touto chorobou umírá.

  • Afrika

o   Žlutá zimnice – do rovníkových afrických zemí, jako jsou například Keňa, Kongo nebo Středoafrická republika, je stejně jako do Jižní Ameriky povinné očkování proti žluté zimnici.

o   Meningokoková meningitida – je onemocnění bakteriálního původu, které může zanechat trvalé následky v podobě ztráty sluchu, obrny či epilepsie, výjimkou není ani úmrtí. Nemoc se projevuje horečkami, bolestí hlavy, zvracením, postižením centrálního nervového systému a přibližně 10 % osob na ni i při intenzivní péči umírá.  Očkování, které vydrží přibližně deset let, je nutné podstoupit nejpozději deset dní před cestou.

o   Cholera – tímto onemocněním se člověk typicky nakazí z potravin nebo kontaminované vody. Nákaza se projevuje vodnatými průjmy, s nutnou velmi rychlou a intenzivní rehydratací. Proti choleře existuje účinné „očkování“ ve formě speciálního nápoje po dvou dávkách, které se podávají s týdenním rozestupem. Druhá by měla být podána minimálně týden před vycestováním. Ochranné látky vydrží zhruba dva roky.

  •  
  •