Loading...
Skip to main content

Otužování má pozitivní dopad na lidské tělo i jeho psychiku

Přehled obsahu

Otužování má celou řadu pozitivních účinků na lidský organismus. Z dlouhodobého hlediska prokazatelně posiluje funkci imunitního a srdečně-cévního systému. Také pozitivně ovlivňuje psychiku člověka a pomáhá k hubnutí. Začátečníci by si ovšem měli dát pozor a začít s tímto procesem pomalu a postupně.

 

Právě teď v zimním období jsme na chlad citlivější a většině z nás se nezamlouvá. Ovšem pocit zimy je pro každého individuální a dá se účinně eliminovat. Jedním ze zaručených kroků je otužování. Ať je nám to sympatické nebo ne, má prokazatelné benefity jak na fyzické, tak psychické zdraví člověka. Celkově funguje i jako prevence proti onemocnění. Člověk má jen jedno zdraví, a proto by se o něj měl starat.

Vhodným ukazatelem je krevní test „Základní prevence“ dostupný na e-shopu SYNLAB či bez objednání v odběrových pracovištích SYNLAB. „Laboratorní test ukáže, jaký je celkový zdravotní stav pacienta a jestli není ohrožen například rozvojem kardiovaskulárního onemocnění a onemocnění močových cest či ledvin. Ověří, jestli jeho játra a ledviny fungují správně, a zda jsou hladiny cukru a cholesterolu v normě. Prevence je vhodná jak pro ženy, tak pro muže v každém věku,“ popisuje MUDr. Jarmila Bečvářová, vedoucí laboratoří SYNLAB.

 

Benefity jsou jak fyzické, tak i psychické

Trpělivost je zásadní, příznivé účinky se totiž dostaví nejdříve po třech týdnech. Výsledek ale stojí za to. „Otužování má přímý vliv na kvalitu imunitního systému. Nemoc má lehčí průběh a nemocný se tak může vrátit rychleji do normálního života. Zvyšováním tolerance těla na výkyv teplot pozitivně ovlivňuje funkci termoregulačního centra. Díky tomu se naše tělo lépe prokrvuje a posilujeme tím i kardiovaskulární systém,“ vysvětluje MUDr. Bečvářová. Dalším benefitem může být i léčba nechutenství nebo také hubnutí. Je dokonce doplňkovou léčbou vybraných nervových onemocnění a prevencí vředových chorob.

Kromě fyzických faktorů ovlivňuje otužování i psychiku člověka. Ačkoliv pobyt v chladu nemusí být příjemný, pocit, který se dostaví po něm za to stojí. Do těla se vyplaví endorfiny, známé jako hormony štěstí. Díky tomu také mnohé studie docházejí k závěru, že studené sprchy1 mají pozitivní dopad na zmírnění depresivních syndromů. Může mít tak mnohem větší vliv na mentální zdraví člověka, než se může zprvu zdát. Jedná se mimo jiné o jeden ze způsobů, jak trénovat mentální síluvytrvalost. Klíčem k ovládnutí a překonávání strachu je pravidelné a postupné prohlubování aktivity.

 

Jak začít?

Pokud s otužováním zatím nemáte žádné zkušenosti, vůbec to ničemu nebrání. Hlavní je ale začít po malých krůčcích. Prvním krokem by měla být „vzduchová lázeň“. Jedná se o jakýkoliv pohyb vzduchu směrem na tělo, člověk by měl oblečení přizpůsobit klimatickým podmínkám. Příkladem této lázně může být ale i spaní při otevřeném okně.

Druhým krokem je používání vody. Pro začátek stačí například jen omývání těla žínkou namočenou ve studené vodě. Odvážlivci potom mohou přejít na studené sprchy, které mají nejlepší účinek ještě před snídaní. Nejvhodnější je začít s vlažnou vodou a postupně teplotu ubírat. Začínat by se mělo od nohou a postupovat pozvolna až k hlavě, doba sprchování by však neměla přesáhnout tři minuty.

Nejúčinnější ze všech metod je plavání ve studené řece. Teplota vody i délka pobytu by měla být pečlivě a rozvážně zvolena podle úrovně, které člověk dosáhl v minulosti. Výhrou je i pokud do vody vlezete a hned vylezete. Po delším pobytu v chladu dochází k otužileckému třesu, svaly si tím vyrábějí teplo, proto by se jej člověk neměl snažit potlačit. Ovšem pokud má voda teplotu pod 15 °C, nemělo by vytrvání v ní trvat déle jak dvacet minut. Je třeba si však uvědomit, že otužování ve studené řece je velice pozvolný proces. Je vhodné tedy začít již na konci léta, kdy každý den vstupujeme do vody, která se postupně ochlazuje a naše tělo tak chladnější vodě přivyká.

 

Na co si dát pozor?

I přes to, že mají ledové lázně prokazatelně více výhod než nevýhod. Člověk, který se pro tuto aktivitu rozhodne, by si přesto měl dávat pozor. Místo pozitivních dopadů by si mohl spíše uškodit. Otužování je samo o sobě pro tělo stresor, pokud je člověk nachlazený, mohla by se nemoc urychlit. Velmi důležité je začínat pomalu a dát tělu čas se na chlad adaptovat. Šok, který organismu ledová voda způsobí by mohl v horších případech vyvolat i srdeční obtíže. Lidé s nemocným srdcem by se tomuto měli raději vyhnout úplně.

Autor

MUDr. Jarmila Bečvářová    

Komentáře a odpovědi

Klikněte zde pro přihlášení a přidání komentáře.
Buďte první, kdo se vyjádří