Pauza od alkoholu vám zdravá játra nezaručí. Zajděte si na test

Alkohol je pro játra velmi zatěžující. Jeho pravidelná konzumace často vede k jejich poškození, které může vyústit až v nevratný stav, kterým je jaterní cirhóza. Měsíční pauza od pití, kterou mnoho Čechů již tradičně drží v únoru, játrům sice uleví, jako prevence onemocnění však určitě nestačí. Alkohol navíc není jedinou příčinou, která může zdraví tohoto orgánu negativně ovlivnit. Dalšími nebezpečnými faktory pro ně jsou například nezdravé stravování, užívání vysokoenergetické stravy či nadužívání léků. Chcete-li vědět, zda jsou vaše játra zdravá, zajděte si na test krve.

Játra jsou největším vnitřním orgánem lidského těla. Mají v něm také za úkol mnoho důležitých funkcí, jako je například detoxikace organismu, výroba žluči, převádění živin ze stravy k buňkám, čištění krve od škodlivých látek, vytvářejí důležité bílkoviny, jsou zásobárnou vitamínů a v neposlední řadě se podílí na rozkládání tuků a alkoholu. „Pokud jsou játra nemocná, většinou to o sobě nedají dlouhou dobu vědět. Nemoc tak probíhá skrytě a může se projevit až ve chvíli, kdy je její léčba velmi složitá. I proto jsou játra druhým nejčastěji transplantovaným orgánem u nás,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Pinterová z laboratoří SYNLAB.

Proč játra tak často selhávají?

Vzhledem k tomu, kolik funkcí musí játra v lidském organismu zastávat, jakákoli další zátěž nad rámec těchto nezbytných procesů je pro ně velmi náročná. Pokud se takových faktorů sejde více najednou, pravděpodobnost, že játra nátlak nevydrží, se zvyšuje.

Mezi nejčastější příčiny selhání tohoto orgánu patří častá konzumace alkoholu, nezdravé stravování či nadměrný kontakt s toxickými látkami. Způsobit ho mohou následky infekční žloutenky nebo dědičný sklon k onemocnění jater. Pozor by si na svá játra měli dávat také sportovci, a to v souvislosti s konzumací vysokoenergetických potravin. Zejména sacharidové či proteinové nápoje, které se využívají pro naplnění energetických rezerv, mohou způsobit jejich ztukovatění.

Zdraví svých jater prověříte jednoduše

„Pakliže jste se rozhodli pro držení měsíce bez alkoholu, vaše játra to určitě ocení. Pokud je to však to jediné, co pro jejich zdraví děláte, před případným rozvojem mnohdy i vážných onemocnění vás tento počin nespasí,“ dodává MUDr. Pinterová.

krevních testů poznáte, zda vaše játra fungují správně. V rámci nich se testuje hladina tří enzymů, které odrážejí stav jaterních buněk či buněk žlučových cest – ALT, AST a GGT. Všechny tři enzymy se v krvi běžně vyskytují v malém množství. Naměří-li se vysoká hladina některého z nich, poukazuje to na poškození jater. To sice může být jen přechodné, ale raději výsledky konzultujte se svým lékařem.

Dalším základním parametrem, který je prověřovaný v rámci jaterních testů, je hladina bilirubinu, tedy žlučového barviva. Jeho zvýšené množství způsobuje žluté zbarvení kůže a může být signálem poškození jaterní tkáně, žlučových cest, nebo může být důsledkem nadměrného rozpadu červených krvinek.

Kde o vyšetření požádat

O vyšetření jater můžete požádat svého praktického lékaře, nebo si na něj zajít kdykoli bez objednání do odběrových pracovišť SYNLAB. Výsledky vyšetření obdržíte zpravidla do druhého pracovního dne. V případě laboratorního nálezu zvýšených hodnot je pak pro předejití dalšího rozvoje onemocnění nutné navštívit lékaře a konzultovat s ním možnosti léčby.

Test jater, ledvin a hladiny cholesterolu můžete v odběrových pracovištích SYNLAB absolvovat také najednou z jednoho odběru krve, a to díky balíčku vyšetření Jsem fit. Kromě těchto faktorů si v rámci něj prověříte také hladinu cukru, tuků či zánětlivého faktoru CRP. Cena balíčku je 390 Kč. Objednat si ho můžete i pohodlně online na webu www.eshop-synlab.cz.

  •  
  •