Loading...
Skip to main content

Plané neštovice jsou extrémně nakažlivé i v dospělosti. Máte na ně protilátky?

Přehled obsahu

Podle údajů Státního zdravotnického ústavu byl výskyt planých neštovic v první polovině letošního roku největší za posledních deset let. Nemocí si prošlo více než 42 tisíc pacientů. Ačkoliv jsou neštovice prodělané v raném věku ve většině případů neškodné a vytváří celoživotní imunitu, v dospělosti mohou způsobit vážné zdravotní problémy. Pokud si nejste jisti, zda jste nemocí prošli a máte protilátky, zajděte si na krevní test.


Plané neštovice jsou virové onemocnění běžné hlavně u dětí. Způsobuje ho virus Varicella zoster. K přenosu dochází přímým kontaktem s nakaženým, nebo vzduchem kapénkami. Nakažený jedinec se stává pro okolí infekčním již 1–3 dny před vypuknutím prvních příznaků, a přenosu tak v této fázi není možné účinně zabránit. Inkubační doba od nákazy po první příznaky je obvykle dlouhá 10–21 dní.

Několik dní před vypuknutím prvních viditelných příznaků se neštovice mohou projevovat podobně jako slabší chřipka nebo nachlazení. Poté se objeví vyrážka na trupu, obličeji a pro neštovice typicky i ve vlasech či alespoň na rozhraní čela a vlasů. V průběhu následujících hodin se kožní projevy změní v několik milimetrů veliké puchýřky naplněné nejdříve průzračnou a poté kalnou tekutinou. Během zhruba čtyřdenního výsevu se mohou objevovat i na místech, kde vyrážka dosud nebyla.

 

Pozor na škrábání

Plané neštovice nejčastěji postihují děti od tří do deseti let. Jejich prodělání v tomto věku není ve většině případů nebezpečné. Zhojí se dokonce bez léčby a tlumí se pouze jejich projevy. Nejmíň příjemné je na neštovicích neustálé svědění puchýřků. „Je potřeba vyvarovat se jejich škrábání a otevírání, neboť takto se do ranek může dostat zánět a způsobit trvalé jizvičky. Obzvláště nepříjemný je možný výsev ve sliznici nosu a úst, na genitálu, kolem řitního otvoru či v koutku oka,“ podotýká RNDr. Aneta Medonosová z laboratoře SYNLAB.

Puchýřky je pro úspěšný boj s nemocí potřeba vysušovat a svědění tlumit vhodnými přípravky. Pacient se ze stejného důvodu nesmí koupat, maximálně na pár krátkých minut opláchnout ve sprše. Nevhodný je i pobyt na slunci, kdy dochází k nadměrnému pocení a zapařování kůže. Ve chvíli, kdy se puchýřky zcela vysuší a zacelí strupy, má nemocný vyhráno a už by pro své okolí neměl být infekční.

 

Dospělí si musí dát pozor

V dospělosti má nákaza planými neštovicemi obecně horší průběh. Zcela zásadní rizika nemoc přináší jedincům s oslabenou imunitou. U nich mohou neštovice způsobit vnitřní krvácení, encefalitidu, meningitidu, poškození orgánů nebo v některých případech i život ohrožující zápal plic. U nastávajících matek zase nemoc dokáže vyvolat předčasný porod nebo zavinit potrat či vývojové vady plodu.

Z výše uvedených důvodů je vhodné nemoc prodělat v dětství. Někdy se za tímto účelem pořádají takzvané „večírky s neštovicemi“, kdy matky cíleně pošlou své děti hrát si s nakaženým kamarádem. Lékaři ale před tímto počínáním většinou varují. „Nikdo vám nezaručí, že zrovna vaše dítě nebude mít těžký průběh. Neúmyslně se při tom mohou nakazit i jiné, a často i rizikové osoby například v důchodovém věku,“ varuje RNDr. Aneta Medonosová.

 

Zajděte si na krevní test

Prodělané plané neštovice vytváří celoživotní imunitu. Pokud ale nemoc probíhala nezvykle mírně, nebo si člověk není jistý, zda šlo skutečně o neštovice, je vhodné zajít si na krevní test protilátek. „V případě, že má někdo na těle jen pár pupínků, bývají to neštovice skutečně jen výjimečně. Když jsme na pochybách, vždycky je vhodné vyšetřit protilátky, které krevní test spolehlivě odhalí“ vysvětluje Medonosová. Na test protilátek na neštovice je možné si zajít ke svému praktickému lékaři, nebo kdykoliv bez objednání na některé z odběrových pracovišť SYNLAB. Výsledky obdržíte zpravidla do druhého pracovního dne.

 

V dospělosti zvažte očkování

Proti planým neštovicím existuje vakcína, která však není součástí povinného očkovacího balíčku. Podávají se dvě dávky v rozmezí šesti týdnů. „Očkování je vzhledem k případným následkům onemocnění doporučeno hlavně dospělým, kteří neštovice v mladším věku neprodělali. Vakcínu sice zdravotní pojišťovny neproplácejí, ale zpravidla je možné zažádat o příspěvek z fondu prevence,“ dodává doktorka.

 

Pásový opar hrozí i po neštovicích

I tak ale bohužel není vždy vyhráno. Virus Varicella zoster je kromě planých neštovic původcem i velmi nepříjemného pásového oparu. Každý, kdo neštovice prodělal, má „dřímající“ virus stále v těle. Pokud se výrazně oslabí imunita jedince, může v některých případech udeřit znovu. Pásový opar se vyznačuje bolestivými puchýřky v pruhových formacích nejčastěji na hrudníku, krku, bedrech a na obličeji okolo očí. „Pásový opar postihuje především ženy starší padesáti let, ale nevyhýbá se ani mladším ročníkům a mužům. V časných stádiích se dobře léčí antivirotiky a analgetiky, neléčená však může zanechat trvalé následky v podobě neurologických a jiných potíží,“ uzavírá RNDr. Aneta Medonosová z laboratoře SYNLAB. V případě výsevu puchýřků tak s návštěvou lékaře neotálejte.

Autor

RNDr. Aneta Medonosová    

Komentáře a odpovědi

Klikněte zde pro přihlášení a přidání komentáře.
Buďte první, kdo se vyjádří