Pozor na vánoční přejídání. Může zvýšit riziko vzniku kardiovaskulárních chorob

Téměř 70 % Čechů ve věku 50 až 60 let má zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi. Údaj vyplývá z posledního testování Zdraví národa společností SYNLAB, kterého se v srpnu zúčastnilo 1 000 zájemců. Nejlépe na tom nejsou ani třicátníci, u nichž se zvýšená hladina cholesterolu naměřila téměř v 50 procentech. Po Vánocích přitom může být situace ještě mnohem horší. Nedostatek pohybu během období nouzového stavu, přejídání a sváteční jídelníček, který je většinou složený převážně z tučného jídla, může křivku hladiny cholesterolu v populaci ještě značně vyhnat nahoru. Co dělat, abyste předešli vážným zdravotním dopadům spojeným s vysokou hladinou této látky v těle, poradí MUDr. Kateřina Pinterová z laboratoře SYNLAB.

Část cholesterolu si lidské tělo umí vytvářet samo, další část pak přijímá ve formě stravy. Jedná se o nenahraditelnou látku, která se vyskytuje v krvi, a je součástí každé naší buňky. Podílí se na tvorbě buněčných membrán a tvoří se z ní důležité hormony nebo vitamín D. Dalo by se tedy říci, že je tělu velmi prospěšný. To je však pravda jen z půlky. Pokud je totiž cholesterolu v organismu nadbytek, ukládá se na stěně cév ve formě takzvaných aterosklerotických plátů, což vede k jejich zúžení a omezení průtoku krve. To může být v konečném důsledku příčinou vzniku akutního infarktu myokardu či cévní mozkové příhody.

Nadbytek cholesterolu způsobuje aterosklerózu

Vliv cholesterolu na zdraví člověka se většinou posuzuje na základě jeho obsahu v takzvaných lipoproteinech, které rovněž najdeme v krvi, a cholesterol se na ně váže.

  • HDL neboli High Density Lipoprotein, který obsahuje vysoký podíl bílkovin, má v lidském těle za úkol přenos cholesterolu z krve do jater. Ta ho zpracují na zmíněné důležité látky a zbytek vyloučí z těla. „Cholesterol v lipoproteinu HDL může mít na organismus do jisté míry ochranný účinek, nebezpečná pro vznik aterosklerózy tak proto není až tak jeho vysoká hladina, ale především nízká,“ říká MUDr. Kateřina Pinterová z laboratoře SYNLAB.
  • LDL čili Low Density Lipoprotein, který obsahuje vyšší podíl tuků, má oproti HDL pouze jednoznačně negativní efekt na zdraví a představuje ještě vyšší riziko vzniku aterosklerózy.

Hlídejte si hladinu cholesterolu v krvi

Pro posouzení vlivu cholesterolu na zdravotní stav je potřeba absolvovat krevní test. „Při vyšetření cholesterolu a posouzení míry rizika jeho vlivu na zdravotní stav se nejprve měří hladina celkového cholesterolu v krvi a dále množství jeho složek HDL a LDL. Důležitou součástí testu je také vyšetření triglyceridů, jejichž zvýšená hladina rovněž přispívá k rozvoji aterosklerotických plátů,“ upozorňuje MUDr. Kateřina Pinterová.

Test hladiny cholesterolu pravidelně provádí praktický lékař při preventivních prohlídkách. Na ni máte nárok jednou za dva roky. Dle lékařů je však pro zabránění rozvoje vážných onemocnění plynoucích z jeho vysoké hladiny adekvátní absolvovat vyšetření jednou za rok. Jestliže si tedy chcete být jistí, že cholesterol negativně neovlivňuje vaše zdraví i mimo termíny preventivních prohlídek, nebo jste prohlídku odložili například kvůli pandemii koronaviru, můžete si jeho hladinu včetně rozpadu na HDL a LDL a vyšetření triglyceridů nechat změřit například v odběrových pracovištích SYNLAB. Stačí přijít na kterékoliv odběrové pracoviště a o test požádat. Zaplatíte za něj 179 Kč a výsledky obdržíte zpravidla do druhého pracovního dne.

Pokud chcete mít komplexní obraz o svém zdraví, všechna základní důležitá vyšetření včetně změření hladiny cholesterolu, můžete podstoupit v rámci balíčku Jsem fit. Stojí 390 Kč a zažádat o něj lze v odběrových pracovištích SYNLAB nebo ho zakoupíte z pohodlí domova na www.eshop-synlab.cz.

Za zvyšování hladiny cholesterolu může nezdravý životní styl

Nadbytek cholesterolu se v organismu začne tvořit v důsledku příjmu nezdravé stravy. Jeho hladinu zvyšuje převážně nadbytek živočišných tuků v jídelníčku, negativně ji ale také ovlivňuje nízká tělesná aktivita, přejídání, stres nebo kouření. Většina z těchto faktorů je přitom u řady lidí ve zvýšené míře spojená právě s prožíváním vánočních svátků a oslavami příchodu nového roku. Pokud se chcete problémům s vysokým cholesterolem vyhnout, zkuste si Vánoce a Silvestr užít v souladu se svým zdravím, pomůže i mírná úprava jídelníčku.

Vyměňte živočišné tuky za kvalitní rostlinné

Byť jsou živočišné tuky zdraví v mnoha směrech prospěšné, nesmí se to s nimi přehánět. „Pro snížení hladiny cholesterolu nemusíte maso či vnitřnosti, které jsou na tuky bohaté, z jídelníčku zcela vyřazovat, stačí je částečně nahradit kvalitními rostlinnými tuky, rybami či luštěninami. Tyto potraviny totiž jeho hladinu snižují, a zároveň pozitivně ovlivňují hladinu HDL cholesterolu,“ doporučuje MUDr. Kateřina Pinterová. Do bramborového salátu si tak letos zkuste vyrobit vlastní majonézu z panenského olivového oleje namísto kupované, která většinou obsahuje nezdravé průmyslově zpracovávané oleje. Rybu či řízek si pro změnu můžete připravit „na přírodno“ a bez nadměrného použití tuků. Na chlebíčky namažte třeba avokádovou pomazánku a místo chipsů chroupejte oříšky. Nezapomeňte ale také na pohyb a eliminaci stresu a kouření. Všechny tyto kroky jsou totiž pro účinnou „léčbu“ vysoké hladiny cholesterolu zásadní.

INFO:

  • Adekvátní hladina celkového cholesterolu v krvi je do 5,00 mmol/l.
  • Do množství 6,5 mmol/l je hladina cholesterolu považována za zvýšenou.
  • Nad 6,6 mmol/l hovoříme o vysoké hladině cholesterolu.
  • Hladina LDL cholesterolu by neměla přesáhnout 3 mmol/l.
  • HDL by u mužů mělo dosahovat hodnoty nad 1 mmol/l, u žen pak nad 1,2 mmol/l.

  •  
  •