Loading...
Skip to main content

Priessnitzův obklad – jak ho správně připravit?

Přehled obsahu

Bolest v krku, horečka, suchý kašel, bolesti svalů a kloubů. Všechny tyto potíže dokáže zmírnit takzvaný Priessnitzův obklad. Víte ale, jak ho správně připravit, aby skutečně fungoval?

 

Bolest v krku, horečka, suchý kašel, bolesti svalů a kloubů. Všechny tyto potíže dokáže zmírnit takzvaný Priessnitzův obklad. Víte ale, jak ho správně připravit, aby skutečně fungoval?

Vincenz Priessnitz položil počátkem 19. století základy moderní vodoléčby a současného lázeňství. Kromě léčebných účinků vody zdůrazňoval také příznivý zdravotní účinek čerstvého vzduchu, práce a pohybu. Zřejmě nejrozšířenější metodou, kterou používáme běžně i v domácích podmínkách, je dodnes právě zábal nesoucí jeho jméno.

Priessnitzův obklad funguje ve třech fázích a skládá se ze tří částí. Na postižené místo (nejčastěji krk) nejprve přiložíme látku namočenou ve studené vodě. Dáváme při tom pozor, aby látka těsně přiléhala na kůži. Díky studenému obkladu se zhruba během tří minut zúží cévy v místě jeho působení. Na mokrou látku přiložíme suchou a neprodyšnou vrstvu. Nejčastěji se používá silné plátno nebo igelit. Teplota pod obkladem se stabilizuje, cévy se postupně rozšiřují a místo se díky tomu prokrví. Poslední vrstva je opět suchá látka, jako například utěrka, šátek nebo tenký ručník. Díky té se postižené místo postupně stále víc zahřívá. Obklad by se měl aplikovat po dobu 2 – 3 hodin. Poté by se měl sejmout a před dalším zábalem bychom měli nechat aspoň tři hodiny pauzu.

Nejčastěji se obklad aplikuje na krk při angínách, chřipkách a nachlazeních. Při suchém a dráždivém kašli ho ale můžete přikládat také na hrudník. Při ucpaných nosních dutinách lze zábal aplikovat na čelo a lze jej použít i při bolestech svalů a kloubů.

Komentáře a odpovědi

Klikněte zde pro přihlášení a přidání komentáře.
Buďte první, kdo se vyjádří