Loading...
Skip to main content

Proč máme škytavku a jak se jí co nejrychleji zbavit?

Přehled obsahu

Prudké, mimovolní stahy bránice, které jsou vyvolané podrážděním bráničního nervu. Tyto záškuby bránice vedou k prudkému nasávání vzduchu do plic. Vzduch, který tímto způsobem míří do našich plic,  způsobí při průchodu hrtanem rychlé uzavření hrtanové příklopky a tím vzniká typický zvuk škytavky. Tímto krátkodobým uzavřením průdušnice se škytavka liší od normálního dýchání. Přesné příčiny a důvody škytavky jsou ale stále předmětem vědeckého zkoumání. 

 

Lidové rčení tvrdí, že škytáme, když na nás někdo vzdálený myslí. Pravda ale je, že nejčastěji začneme škytat, pokud se napijeme syceného nápoje, přeplníme si žaludek jídlem, sníme něco ostře kořeněného nebo se napijeme alkoholu. Škytání může způsobit i to, když jídlo rychle hltáme a do žaludku se nám tak spolu s ním dostává i vzduch. Někteří lidé začnou škytat, pokud jsou ve stresu nebo v emočním napětí. Škytavku taky může způsobit změna teploty konzumovaného nápoje či jídla - tedy pokud rychle za sebou střídáme teplé a studené pití nebo pokrmy.

Mezi typické recepty, jak škytavku zahnat, patří zadržet dech nebo se pomalu napít vody. Různých babských rad, jak na škytavku, ale existují desítky: - zadržte dech a když chcete škytnout, polkněte - snězte něco sladkého (kostku cukru, lžičku medu), někdo radí namočit kostku cukru do octa a vložit pod jazyk - dejte si něco kyselého, vymačkejte si třeba šťávu z citronu a neředěnou ji vypijte - dýchejte do dlaní nebo do papírového sáčku, zvýšená koncentrace vydechovaného CO2 by měla bránici zklidnit - čichejte různé vůně, zkuste dělat kliky, skákejte několik minut snožmo - pomalu snězte kousek suchého chleba.

Obvykle je škytavka sice nepříjemná, ale krátkodobá záležitost. Výjimkou potvrzující pravidlo byl Američan Charles Osborne, který nepřetržitě škytal 68 let. Farmář z Iowy prý začal škytat v roce 1922 během zabijačky a od té doby škytal až do roku 1990.

Komentáře a odpovědi

Klikněte zde pro přihlášení a přidání komentáře.
Buďte první, kdo se vyjádří