Loading...
Skip to main content

   Alergie Prevence

Pylová sezóna zdaleka nekončí

Přehled obsahu

Pyly nedají pokoj ani začátkem podzimu. Některé alergiky ještě potrápí. Přestože se září řadí mezi podzimní měsíce a většina lidí ho tak má spojené s pomalu usínající přírodou, více než polovinu jeho dní představují dny letní, tedy před podzimní rovnodenností. Pylový kalendář tak ještě do šuplíku neschovávejte. V prvním měsíci školního roku stále dokvétá mnoho trav a bylin. Například ambrózie, která může kvést až do poloviny října, je velmi agresivní alergen a lidi citlivé na její pyl může ještě pěkně potrápit. Od listopadu do února pak nastává pylové období klidu. To je ideální pro absolvování krevního testu na zjištění kritických alergenů, které byste měli přesně znát, abyste se na příští pylovou sezónu mohli adekvátně připravit.

 

Co ještě kvete?

Na kvetoucí dřeviny už v září nenarazíte. Dokvétají ale ještě některé druhy trav. Jedná se konkrétně o drnavec, rákos a srhu. Hlavní pylovou sezonu mají stále byliny. Kromě pelyňku a jitrocele může alergikům způsobovat potíže především ambrózie a rostliny z čeledi kopřivovité. V tomto období se v ovzduší vyskytují i spory plísní,“ upozorňuje MUDr. Radka Šedivá z ambulance SYNLAB. V říjnu už budou mít alergici téměř vyhráno, dokvétá pouze ambrózie, poté již nastává alergicky klidné zimní období.

 

Příští rok nastolte léčbu včas

Období od listopadu do února, kdy se pyly vzduchem nešíří, je ideální čas pro absolvování alergických testů. U sezónních alergií, kam spadají právě alergie pylové, je totiž důležité přesně vědět, na co jste alergičtí, abyste mohli včas podniknout příslušná opatření. Jestliže to nevíte, je velmi těžké problémům zamezit. „Trpíte-li alergiemi každý rok, měli byste léky nasadit ideálně ještě před zahájením vaší pylové sezóny. Předejdete tak nepříjemným obtížím spojených se začátkem kritického období,“ upřesňuje MUDr. Radka Šedivá.

Na odběr krve k otestování lze zajít buď ke svému alergologovi nebo do odběrových pracovišť SYNLAB, kde vás přijmou bez objednání. Léčbu pak konzultujte se svým lékařem.

 

S příznaky vám pomohou antihistaminika

Při alergii v těle dochází k uvolňování hormonu histaminu, který zapříčiní zánět a s ním spojené příznaky onemocnění. K dočasnému potlačení typického kýchání, smrkání, kašlání, svědění v krku, ústech či uších či únavy proto pomáhají léky, které tento hormon potlačují, takzvaná antihistaminika,“ říká MUDr. Radka Šedivá. Seženete je v různých formách, s tou nejvhodnější vám však vždy nejlépe poradí lékař. S ním se pobavte také o dlouhodobé léčbě, která vám pomůže s úplným vyléčením alergie.

 

Vychytejte svou sezónu

Se začátkem příští pylové sezóny si nezapomeňte vystavit pylový kalendář a pravidelně sledovat pylové zpravodajství. To lze například na portálu www.pylovasluzba.cz. Na týdenní bázi zde informují o aktuálním výskytu alergenů v ovzduší. Vy tak na základě výsledků krevního testu ALEX, které vám přesně řeknou, jaké rostliny vás trápí, budete na své kritické období včas připraveni.

Autor

MUDr. Radka Šedivá    

Komentáře a odpovědi

Klikněte zde pro přihlášení a přidání komentáře.
Buďte první, kdo se vyjádří