Rozeznejte nachlazení od angíny

Trápí vás rýma, bolest v krku nebo kašel? Nejspíš se jedná o běžné nachlazení, které v zimě snadno porazí oslabený imunitní systém. S lehkým onemocněním dýchacích cest se lidé v tomto období častěji setkávají také proto, že tráví více času v uzavřených místnostech, kde se infekce přenášené kapénkovou cestou rychleji šíří. Pokud je nemoc virového původu, což typicky nachlazení bývá, postačí k léčbě klid na lůžku a ke zmírnění potíží pak léky volně dostupné v lékárně. Naopak infekce bakteriálního původu, jako například angínu nebo zápal plic, je obvykle potřeba léčit antibiotiky.

 Nejčastějším příznakem běžného nachlazení je rýma, která vzniká jako důsledek zánětu sliznice dutiny nosní či nosohltanu. „Dutiny jsou vystlány sliznicí, která se vlivem zánětu překrví a zduří a začne produkovat hlen. Mezi prvotní příznaky rýmy patří pálení v nose, kýchání a slzení, které poté přejde v samotnou produkci hlenu a otok sliznice vedoucí k neprůchodnosti nosu,“ vysvětluje průběh onemocnění MUDr. Aleš Ducháček z ambulance SYNLAB.

Nachlazení typicky doprovází také škrábání v krku a kašel, mírně zvýšená teplota a bolest kloubů či celková únava. Potíže se mohou rozvinout v zánět vedlejších nosních dutin, na který vás upozorní velké množství hlenu a bolest hlavy na čele, která je výrazná zejména v předklonu.

Dýchací cesty vám vedle nosních kapek pomohou uvolnit výplachy slanou vodou nebo inhalace páry. Obranyschopnost organismu můžete posílit zvýšeným přísunem vitamínu C.

Při déletrvajícím nachlazení navštivte lékaře

Pokud potíže trvají déle než týden nebo se jejich projevy zhoršují, je namístě návštěva lékaře, který může provést výtěr z krku, případně nosu a při podezření na bakteriální původ vyšetří krev ke zjištění ukazatelů zánětu. Viróza se může druhotně komplikovat bakteriální infekcí vedoucí k hnisavému zánětu dutin, těžšímu zánětu průdušek nebo i zápalu plic. Tyto stavy již znamenají významně vážnější zdravotní problém.

Zánět průdušek vyvolává vedle virů a bakterií také podráždění dýchacích cest z kouření nebo zplodin z jiného spalování. Onemocnění se projevuje kašlem a dušností. K potlačení suchého kašle pacienti používají léky zvané antitusika, u vlhkého kašle uleví přípravky usnadňující vykašlávání. Při komplikovaném průběhu onemocnění bakteriálního původu nasadí lékař antibiotika.

Zánět průdušek se může dále zkomplikovat a rozvinout v zápal plic, což hrozí zejména u kuřáků. Chronický zánět průdušek pak spolu s plicní rozedmou patří k tzv. chronické obstrukční plicní nemoci známé pod zkratkou CHOPN.

Nepodceňujte zápal plic

Mezi onemocnění dýchacích cest, která není radno brát na lehkou váhu, patří zápal plic čili pneumonie. „Zápal plic je kritický především pro seniory a nepohyblivé osoby, u kterých se v důsledku dlouhodobého pobytu na lůžku hromadí v plicích hlen, v němž se poté množí choroboplodné bakterie, jde ale o závažný stav v každém případě a nezřídka je nutná léčby za hospitalizace. Zápal plic patří celosvětově k nejčastějším příčinám úmrtí,“ doplňuje MUDr. Aleš Ducháček z ambulance SYNLAB. Projevuje se vysokou horečkou, pocením a potížemi s dýcháním. Onemocnění bývá především bakteriálního původu, a proto jsou k jeho léčbě nezbytná antibiotika.

Angína není jen bolest v krku

Z cesty veřejnou dopravou nebo nákupu v supermarketu se můžete klidně vrátit s angínou. Provází ji zejména bolest v krku, ústa jsou totiž vedle nosní dutiny další vstupní branou infekce dýchacích cest. Další typické příznaky jsou škrábání v krku a bolest při polykání, obvykle i horečka.  V ústech je pak vidět zarudlá zadní stěna hltanu a zánět krčních mandlí („čepy“).

Angína je často také pouze virového původu, ale je u ní vždy třeba zjistit, zda není způsobena infekcí streptokokem („spálový bacil“), kdy je pak léčba antibiotiky nutná, aby se předešlo komplikacím. Ke zmírnění bolesti v krku poslouží priessnitzovy zábaly na krku, je k dispozici řada ulevujících kloktadel či pastilek dostupných bez předpisu v lékárně.

 Chránit se dá prevencí i očkováním

Onemocněním dýchacích cest se dá předcházet vhodnou prevencí. Dodržujte dostatečnou hygienu, pravidelně si myjte ruce a používejte jednorázové papírové kapesníky. Obohaťte svůj jídelníček o vitamíny z ovoce a zeleniny, věnujte se přiměřené fyzické aktivitě na čerstvém vzduchu a doma dostatečně větrejte.

K nejčastějším bakteriálním původcům onemocnění dýchacích cest patří pneumokoky, proti kterým je k dispozici očkování. Je vhodné zejména pro děti, seniory, osoby se sníženou imunitou a pacienty, kteří trpí chronickým onemocněním dýchacích cest, srdce, cév, ledvin či cukrovkou. Pro stejné skupiny osob je vhodné očkování proti chřipce. O možnostech očkování se můžete informovat v ambulanci praktického lékaře SYNLAB.

Zajímá-li vás průběh chřipky a preventivní doporučení, věnovali jsme jí celý článek – přečtěte si ho ZDE.

  •  
  •