Slunce posiluje imunitu. Obrňte se před příchodem podzimních bacilů

Udělejte si náskok a připravte se na útok prvních podzimních bacilů už v létě. Slunečná část roku je naprosto ideální pro posílení imunity. Kromě toho, že máme možnost čerpat dostatek vitaminu C díky přísunu čerstvého ovoce a zeleniny, je nyní také nejlepší období pro zásobení těla vitaminem D. Ten je pro ochranu našeho organismu před viry a bakteriemi stěžejní. Přečtěte si, jak si zásobu slunečního vitaminu vytvořit a jak dlouho v našem těle vydrží.

Spojenec v boji s nemocemi

Vitamin D, právem přezdívaný jako supervitamin, hraje v lidském organismu naprosto klíčovou roli. V první řadě posiluje náš imunitní systém. Dokáže totiž aktivovat bílé krvinky, čímž pomáhá k odstranění virů, bakterií a dalších patogenů z těla. Pozitivně ovlivňuje také zánětlivé procesy a reguluje imunitní odpověď. Kromě toho má vitamin D za úkol transport vápníku a fosforu do důležitých orgánů, ke kostem a zubům, čímž podporuje jejich vitalitu. Velmi významný je také pro těhotné ženy, jelikož pomáhá předejít předčasnému porodu a podílí se na vývoji kostí plodu. Aby však mohlo „déčko“ svoje role v organismu zdatně zvládat, potřebuje neustále doplňovat.

Čerpejte, dokud to jde

Nejpřirozenějším zdrojem vitaminu D je pro naše tělo sluneční záření. Organismus si ho totiž po vystavení slunci vytvoří úplně sám. Potřebuje k tomu ale takzvané UVB paprsky, které nejsou „k dispozici“ neomezeně. „Ultrafialové paprsky, které po proniknutí do kůže pomáhají tvořit vitamin D, je v našich zeměpisných šířkách možné zachytit při jasné obloze zhruba od května do září mezi desátou a šestnáctou hodinou. Pro načerpání dostatečného množství „déčka“ pak stačí během této doby vystavit obličej a paže na patnáct minut denně přímému slunci,“ radí MUDr. Marek Antoš z laboratoře SYNLAB.

Výhodou čerpání vitaminu D ze slunce je také to, že se jím tímto způsobem nelze předávkovat. Tělo si jeho tvorbu přizpůsobí vlastním potřebám a vyprodukuje ho pouze tolik, kolik dokáže využít. Se sluněním to ale i přesto nepřehánějte. Myslete na doporučení dermatologů a hned po uplynutí adekvátní doby pro doplnění „déčka“ chraňte kůži opalovacím krémem či oblečením.

Zásoba vydrží až do podzimu

Jak dlouho vám zásoba vitaminu D z léta v těle vydrží, závisí na několika faktorech, jako je intenzita vystavování slunečnímu záření, věk nebo životní styl. Průměrně z něj organismus dokáže čerpat okolo šesti týdnů. „Biologický poločas neboli doba, za kterou hladina vitaminu D v těle klesne na polovinu, je přibližně dva až tři týdny. Zhruba na konci října je tak ideální čas začít s doplňováním „déčka“ ze stravy,“ říká MUDr. Marek Antoš.

Dopřejte si tučnou rybu

Ve dnech, kdy není možné čerpat dostatečnou zásobu vitaminu D ze slunečního záření, sáhněte po rybách, jako je losos, tuňák nebo sleď. Ty jsou na jeho obsah nejbohatší. „Kromě tučných mořských ryb je vitamín D možné získat také z jater, vaječných žloutků nebo mléčných výrobků. Relativně komplikované je ale načerpávat déčko mimo období léta pro vegany. V rostlinné stravě se totiž vyskytuje jen ve velmi těžce vstřebatelné formě, která navíc zatěžuje organismus. Tito lidé by tak měli sáhnout po doplňcích stravy. Vždy však ideálně po domluvě s lékárníkem, či lékařem,“ doporučuje MUDr. Antoš.

Nízkou hladinu déčka neriskujte

Ať je léto, nebo zima, na doplňování vitaminu D skutečně dbejte. Jeho nedostatečná hladina v těle může mít řadu negativních dopadů na zdraví. Kromě oslabení imunitního systému, a tedy větší náchylnosti k sezónním onemocněním, způsobuje také únavu či poruchy nálady. „V horších případech, kdy se hladina vitaminu D pohybuje pod normou dlouhodobě, může dojít k rozvoji diabetu, alergií, kardiovaskulárních nebo nádorových onemocnění či k řídnutí kostí neboli osteoporóze,“ upozorňuje MUDr. Marek Antoš z laboratoře SYNLAB.

Ze stravy je ideální čerpat okolo 1 000 IU vitaminu D denně. Při jednorázových vyšších dávkách „jednou za čas“ hrozí předávkování, které může mít negativní vliv na srdce a ledviny.

Krevní test ukáže

Vybalancovat ideální příjem vitaminu D mimo slunečné měsíce, kdy si ho tělo reguluje samo, není jednoduché. Odpověď na otázku, jestli „déčka“ přijímáte dostatek, nebo zda to s jeho příjmem naopak nepřeháníte, vám však dokáže dát vyšetření krve. Požádat o něj můžete jako samoplátce například v odběrových pracovištích SYNLAB, nebo ho zakoupit jednoduše online na www.eshop-synlab.cz. Na odběr krve se nemusíte nijak speciálně připravovat. Jako obvykle se stačí ráno dostatečně napít, nekouřit a vyvarovat se náročné fyzické aktivity. Výsledky vyšetření budete mít k dispozici do dvou pracovních dní a dle nich pak vitamin D do těla doplníte, nebo jeho příjem zregulujete.

  •  
  •