Bolest hlavy, bolesti zad, menstruační bolesti, bolavé svaly po sportovním výkonu, artritida – každý z nás se v životě už určitě potýkal s jedním z těchto zdravotních problémů. Jedna z prvních rad je, abyste použili teplý nebo studený obklad. Víte ale, kdy použít ten či onen? Třeba při bolesti hlavy můžete použít oba dva. Záleží ale na příčině potíží.
Bolest hlavy
Pokud je bolest hlavy způsobená ztuhlými svaly – obvykle za ni mohou zkrácené šíjové a trapézové svaly – pak může studený obklad vaši situaci ještě zhoršit. Zjednodušeně řečeno chlad vaše zkrácené svaly ještě víc stáhne, a nijak nepomůže. Naopak teplý obklad přiložený na krk a ramena může v tomto případě od bolestí v zadní části hlavy ulevit. Teplo totiž zvýší průtok krve ve svalech, a tím je uvolní. Při akutním záchvatu migrényvám naopak pomůže studený obklad na čelo.
Bolesti zad
Většina bolestí zad je způsobena špatným držením těla a přetěžováním některých skupin svalů. Při bolestech zad proto jednoznačně dejte přednost teplu před chladem.
Menstruační bolesti
Stejně jako v případě bolestí zad použijte jednoznačně teplý obklad, který přiložte na oblast podbřišku.
Bolavé svaly a šlachy po sportu
Stejně jako v případě bolestí hlavy záleží na příčině bolesti. Pokud vás sval bolí kvůli pohmoždění nebo poranění, může v první fázi pomoci studený obklad, který snižuje krevní výron do svalu. Pokud je ale bolest po sportovní aktivitě zapříčiněna zánětem šlach, jako je například známý tenisový loket, není chlazení vhodné, a pomáhá naopak teplo.
Artritida
V případě této chronické bolesti jednoznačně vítězí teplo nad chladem. Pacientům s tímto onemocněním kloubů mohou teplé obklady přikládané na postižená místa přinést aspoň částečnou úlevu.