Už žádné spalničky! Zachraňme společně zdraví národa!

Od začátku letošního roku bylo v ČR zaznamenáno přes 500 případů infekce spalničkami. Virus se přenáší vzduchem a nákaza je tak možná téměř všude. I přestože je většina lidí očkovaná, z aktuálních dat vyplývá, že nejméně 30 % české populace chybí protilátky. Ty totiž s věkem a prodělanými nemocemi postupně klesají. Jistotu ochrany mají pouze lidé, kteří již spalničky prodělali.

Neriskujte infekci a chraňte sebe i své blízké. O test požádejte bez objednání v kterémkoli odběrovém pracovišti SYNLAB, doporučení od lékaře nepotřebujete. Na odběr není nutné přijít na lačno. Krev Vám bude odebrána na počkání a výsledek budete mít k dispozici do druhého pracovního dne.

Povědomím o stavu protilátek můžete předejít zbytečnému přeočkování. To je namístě podstoupit v případě, že je hladina protilátek ve Vašem organismu nízká.

Svůj zdravotní stav a případnou vakcinaci konzultujte se svým lékařem.

Co jsou spalničky?
Spalničky jsou virové infekční onemocnění. Jediným zdrojem nákazy je nemocný člověk. Inkubační doba nemoci trvá až dva týdny. Infikovaní jedinci se tak mohou volně pohybovat na veřejnosti. Na léčbu spalniček dosud neexistuje lék, léčit lze pouze příznaky onemocnění, jinak se musí tělo s infekcí vypořádat samo.

První projevy spalniček:
• slabost, bolest svalů a kloubů, teplota, zánět spojivek, nechutenství, rýma a kašel

Po uplynutí inkubační doby:
• Na vnitřní straně tváří v oblasti stoliček se mohou objevit bělavé flíčky. Následně dojde k výsevu typické vyrážky, která se postupně šíří po celém těle. Vyrážka trvá obvykle zhruba pět dnů a bývá doprovázená teplotou kolem 39 °C. Po vymizení ​pupínku dochází často k olupování kůže.

V ojedinělých případech mohou nemoc provázet i další komplikace: 
• U sedmi až devíti ze sta nemocných dětí vzniká infekce ucha, která může způsobit trvalou ztrátu sluchu.
• Osm ze sta nakažených udává problémy s průjmy.
• U jednoho až šesti ze sta nemocných dochází k zápalu plic. Jde o nejčastější příčinu úmrtí při onemocnění spalničkami u malých dětí.
• Jednu osobu ze sta infikovaných zasáhne akutní zánět mozku, který může vést ke křečím a způsobit hluchotu nebo mentální postižení.
• Podvyživené děti v souvislosti s nedostatkem vitamínu A mají riziko vzniku onemocnění oka, například poškození rohovky, které muže vést až ke slepotě.
• Až několik let po prodělání spalniček se muže objevit velmi vzácná, ale smrtelná komplikace postihující mozek, známá jako subakutní sklerotizující panencefalitida.

O testech na hladinu protilátek proti spalničkám a dalších se dočtete zde.

  •  
  •