Loading...
Skip to main content

Víte, na jaká preventivní vyšetření máte ze zdravotního pojištění nárok?

Přehled obsahu

Jak si stojí Češi v prevenci? Celorepublikový průzkum pro SYNLAB laboratoře ukázal, že téměř 50 % lidí neví, na co mají v rámci zdravotního pojištění nárok a k jakému lékaři pravidelně docházet. Patříte mezi ně i vy? Vyzkoušejte naši praktickou kalkulačku a mějte o svém zdraví přehled.

 

Nevíte, jaká všechna preventivní vyšetření byste měli absolvovat? Jako pacient máte možnost si informace o konkrétních vyšetřeních a jejich pravidelnosti zjistit u svého praktického lékaře nebo zdravotní pojišťovny. Nebojte se proto zeptat a udělat si na preventivní prohlídku čas – celé vyšetření nezabere více než pár desítek minut.
 

Přehledný seznam vyšetření, na která máte ze zdravotního pojištění nárok, zjistíte také pomocí praktické kalkulačky zde na webu Zdraví národa.

 

Jak Češi přistupují ke svému zdraví?

Podle údajů Oborové zdravotní pojišťovny na preventivní prohlídku k praktickému lékaři přišlo v posledních dvou letech necelých 48 %1 jejích klientů. Data celorepublikového průzkumu realizovaného v lednu prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos pro SYNLAB laboratoře navíc ukázala, že necelá třetina pacientů spoléhá na pozvání na preventivní prohlídku a nechodí na ni z vlastní iniciativy. Další pětina lidí ve věkovém rozmezí od 18 do 53 let navíc přiznala, že na vyšetření pravidelně nechodí, protože na ně nemají čas.

Více než 22 % lidí se obává vážného onemocnění, proto na prohlídku ke svému praktickému lékaři ve většině případech ani nedorazí. Naopak každý pátý Čech na preventivní vyšetření nejde v případě, pokud se cítí zdravý. „Mnoho lidí si neuvědomuje, že ačkoliv na svém těle nepozorují přílišné změny či zdravotní problémy, neznamená to, že se nemohou potýkat s vážným onemocněním. Řada z nich je bezpříznaková a projeví se až ve vážném stádiu. Následná snaha o rychlé vyléčení dlouhodobě zanedbávaného problému je poté mnohem méně účinná a nese s sebou následky,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Pinterová, vedoucí laboratoře SYNLAB.

 

 

Například vysoké hodnoty krevního tlaku, cholesterolu a krevního cukru zrychlují průběh aterosklerózy. Při tomto onemocnění dochází k postupnému ukládání tuku na stěnách cév a tím i k jejich zužování. Pokud se na onemocnění nepřijde včas, může dojít k mozkové mrtvici či infarktu myokardu.

 

Balíček „Základní prevence“

Zdravotní pojištění hradí základní preventivní vyšetření u praktického lékaře jednou za dva roky. Vyšetření byste měli absolvovat i za předpokladu, že nemáte žádné příznaky a cítíte se dobře.  Včasnou diagnostikou lze odhalit onemocnění ve stadiu, kdy jsou léčitelná. Pokud však nemůžete vyšetření v rámci pojištění využít či chcete získat přehled o svém zdravotním stavu v kratším intervalu, doporučujeme využít možnost samoplátcovského balíčku „Základní prevence“. Zjistíte poměry jednotlivých složek krve, hladinu cukru v krvi, funkci jater a ledvin, riziko kardiovaskulárních onemocnění (hladinu cholesterolu) a z rozboru moči také onemocnění močových cest či ledvin.

Vyšetření si můžete zakoupit z pohodlí domova prostřednictvímeshop-synlab.cznebo bez objednání na kterémkoliv odběrovém pracovišti SYNLAB. Pro posouzení výsledků a pro případné zahájení včasné léčby doporučujeme výsledky vždy konzultovat s vaším lékařem, který zná vaši anamnézu.

1 Data získána od Oborové zdravotní pojišťovny: konkrétně 47,9 % – v roce 2021 to bylo 23,4 % a v 2022 poté 24,5 % 

Autor

MUDr. Kateřina Pinterová    

Komentáře a odpovědi

Klikněte zde pro přihlášení a přidání komentáře.
Buďte první, kdo se vyjádří