Zájem o vyšetření rakoviny prostaty u českých mužů stoupá

Výskyt rakoviny prostaty se v České republice za posledních dvacet let ztrojnásobil, úmrtnost na toto vážné onemocnění však naštěstí začíná mírně klesat. Důvodem jsou pokroky v diagnostice a léčbě a čím dál zodpovědnější přístup mužů k pravidelnému preventivnímu vyšetření krve, které pomáhá karcinom odhalit co nejdříve. Jen laboratoře SYNLAB zaznamenávají oproti loňskému roku více než 100% nárůst zájmu o provedení tohoto vyšetření. Nejvíce jich je mezi čtyřicátníky a padesátníky. Screening si přitom muži musí hradit sami, pojišťovna ho prozatím proplácí pouze v případě podezření na nemoc. Ve chvíli, kdy se však začne projevovat, může být na její vyléčení pozdě.

 Rakovina prostaty je závažné onkologické onemocnění, které postihuje muže od produktivního věku až po seniory. Nejčastěji se objevuje u mužů nad padesát let, výjimkou ale není ani u čtyřicátníků. Co vězí za vznikem tohoto nádorového onemocnění se dosud přesně neví, jisté však je, že je dědičné. Za přibližně 9 % případů výskytu karcinomu prostaty může dědičnost. Zejména to platí, jestliže nemocí prošel někdo z přímých příbuzných. Vznik onemocnění může zapříčinit také přemíra živočišných tuků a červeného masa ve stravě, užívání steroidů, vysoká sexuální aktivita a promiskuita, hormony nebo vliv rentgenového záření, pesticidů či těžkých kovů,“ uvádí MUDr. Marek Antoš z laboratoře SYNLAB.

V počátečním stádiu se většinou neprojevuje

Zhoubný nádor prostaty o sobě z počátku nedává nijak vědět. Pomalu a tiše se však šíří tělem a ve chvíli, kdy zasáhne močové cesty, mohou na něj poukázat příznaky, jako je častější močení během dne i noci, různé obtíže při močení nebo pocit nedostatečně vyprázdněného močového měchýře. Ty jsou ale typické i pro nezhoubné zvětšení prostaty. „V pokročilejším stádiu karcinomu prostaty se však již v moči či spermatu může objevit krev, dochází k silným bolestem zad, celkové slabosti těla a dalším projevům spojeným s rozšířením nádoru ve formě metastáz do dalších orgánů,” varuje MUDr. Marek Antoš.

Včasným vyšetřením PSA lze nádor porazit

Výrazně snížit riziko komplikací spojených s rakovinou prostaty pomáhá pravidelné podstupování vyšetření PSA ze vzorku krve a v případě pozitivního nálezu včasné zahájení terapie. „Jediná možná prevence rakoviny prostaty spočívá v pravidelném laboratorním testování krve, při kterém je vyšetřen prostatický specifický antigen, zkráceně PSA. Vnější příznaky onemocnění totiž nemusí být patrné a jednoznačně průkazné,” vysvětluje MUDr. Marek Antoš. Krevní test PSA zjišťuje množství specifické bílkoviny, kterou prostata v mužském těle vytváří. Naměření její vyšší hladiny značí vysokou pravděpodobnost přítomnosti nádoru.

Test hladiny PSA by měli muži ve věku nad 50 let podstupovat alespoň každé dva roky, v delších intervalech je však doporučeno již od 40. roku života. Vyšetření nabízí praktičtí lékaři, urologové a všechna odběrová pracoviště laboratoří SYNLAB, kam se není třeba objednávat a z kterých jsou výsledky známy druhý den. Za test zde zaplatíte 318 Kč. Zdravotní stav je však vždy třeba konzultovat s lékařem.

Rakovinu potvrdí až doplňující vyšetření

Vyšší hodnoty PSA nemusí nutně poukazovat na rakovinu. Značit mohou také poškození prostaty například z důvodu infekce močových cest či nezhoubného zvětšení tohoto orgánu. Pro potvrzení výskytu nádoru je proto v návaznosti na test hladiny PSA nutné podstoupit vyšetření PSA free a p2PSA, ze kterých se následně vypočítá takzvaný PHI index. Při něm se sleduje poměr mezi volným a celkovým PSA. Ten je u pacientů s karcinomem prostaty zřetelně nižší než u pacientů s jiným onemocněním prostaty. Vyšetření PHI indexu lze rovněž podstoupit na odběrových pracovištích SYNLAB, a to za 1 433 Kč. V případě pozitivního výsledku by měl pacient podstoupit ještě klinické vyšetření pohmatem přes konečník a sonografii. Diagnózu je následně nutné potvrdit odebráním tkáně prostaty a jejím mikroskopickým vyšetřením.

Vyšetření PSA je součástí balíčku Je mi 30+ (muž).

  •  
  •